Ravimiks osutunud musklijooki ei tohi Eestis müüa

, arvamustoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ultralife Performance Nox Pump on ravim, millel Eestis müügiluba puudub ja seda siin müüa on ebaseaduslik.
Ultralife Performance Nox Pump on ravim, millel Eestis müügiluba puudub ja seda siin müüa on ebaseaduslik. Foto: Erakogu

Üks Virumaa spordipoisi haigeks teinud ja ravimiks osutunud musklijookidest ei ole Eestis ravimina registreeritud ja seda siin müüa ei tohi.

“Toode Ultralife Performance Nox Pump kuulub internetist pärit andmetele ravimite hulka. Nimetatud ravimil Eestis müügiluba puudub ehk et kui seda toodet müüakse kuskil toidulisandina, siis see on ebaseaduslik tegevus,” väitis ravimiamet kvaliteedi hindamise büroo spetsialist Evelin Saar.

Tema sõnul võib küll isiklikuks tarbeks tellida teistest Euroopa Liidu riikidest mitmesuguseid aineid juhul, kui päritoluriigis on nad määratletud toidulisanditena, kuid Eestis ei tohi neid teistele edasi müüa ega ka anda.

Samas hoiatab nii ravimiamet kui ka treenerid internetist musklijookide tellimise eest ja nende hinnangul on ka spordisaali riietusruumis toodete käest kätte jagamine või ostmine kahtlane tegevus.

“Toidulisandid on müügil apteegis ja vastavates poodides, sealt ostes on ka garantii, et need sisaldavad seda, mis purgil kirjas. Internetist ja nurga taga põuest ostetud purgid võivad sisaldada sootuks muud, toidulisandi nime varjus näiteks anaboolseid steroide – lihas küll kasvab ja arvatava toidulisandi kuulsus samuti, kuid tegelikult kahjustab inimene oma tervist,” selgitas ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla.

Seda, et atleetidel on probleeme olnud netist tellitud jõujookides sisalduvate keelatud ainetega, ka interneti vahendusel tellitud Ultralife'i toodetes, kinnitas ka kulturist, treener ja toidulisandite sissetooja Ott Kiivikas.

Anaboolsete steroidide (kuri)tarvitamine väljaspool meditsiinilisi näidustusi on ohtlik!

Dopingust ja anaboolsetest steroididest ei saa rääkida üksnes tippspordi kontekstis. Soov lihaselisem välja näha ajendab paljusid internetist tellima või muul viisil hankima kõikvõimalikke tooteid, sealhulgas anaboolseid steroide.

Ravimiamet juhib kõikide selliste toodete pakkujate ja tarbijate või neid tarbida soovivate inimeste tähelepanu alljärgnevale.

Anaboolsed steroidid on retseptiravimid ja neid tuleb kasutada arsti järelevalve all. Anaboolseid steroide kasutatakse asendusraviks hüpogonadismi korral, mis on tavaliselt põhjustatud kastratsioonist, ajuripatsi või testiste alatalitlusest.

Hüpogonadism on suguhormoonide vaegusest tingitud seisund, millele on iseloomulikud sugurakkude tekkehäired ja teiseste sugutunnuste (meestüüpi karvakasv, madal hääl jne) puudumine.

Anaboolsed steroidid toimivad analoogselt testosteroonile (meessuguhormoon). Toime on nii anaboolne kui ka andorogeenne, kuid erinevalt testosteroonist on nende anaboolne aktiivsus tunduvalt tugevam. Anaboolsed steroidid on nt nandroloon, oksandroloon, oksümetoloon, androstanoloon, stanosool, metenoloon, metandienoon, noretandroloon jt.

Anaboolsed steroidid soodustavad kaltsiumi ladestumist luudesse ja intensiivistavad valgu sünteesi. Seetõttu suureneb vöötlihaste mass ja jõudlus ning elundite mass suureneb. Kasvaval organismil suureneb luude pikkuskasv.

Lihasmassi suurendav toime teeb anaboolsed steroidid ahvatlevaks dopinguaineks.
Anaboolsetel steroididel puudub positiivne toime impotentsuse ja spermatogeneesi häirete korral.

Vastupidi, tervel mehel vähendavad täiendavalt manustatud anaboolsed steroidid organismi enda suguhormoonide hulka ja pärsivad spermatogeneesi. Elujõulised spermatosoidid võivad kaduda ja välja kujuneb sigimatus.

Anaboolsete steroidide kõrvalnähud on tingitud nende hormonaalsest aktiivsusest. Kõrvaltoimeteks on veepeetus, akne, häälemuutus. Pikaajaline kasutamine võib põhjustada liigset kaltsiumi ladestumist luudes ja luude kasvu pidurdumist.

Tekkida võivad siseorganite (neerud, süda, maks) kahjustused. Meestel võib tekkida munandite kahanemine, suguvõimetus ja rindade suurenemine, mis võib olla pöördumatu. Anaboolsete steroidide kasutamise tagajärjel jääb naistel ära menstruatsioon, hääl muutub madalamaks, võib tekkida liigne karvakasv või kiilaspäisus.

Anaboolsed steroidid on vastunäidustatud ägeda neeruhaiguse korral, eesnäärmevähi korral ning naistel rinnavähi korral, rasedus- ja imetamisperioodil.

  • Anaboolsete steroidide toimed ja kõrvaltoimed võivad teie tervist kahjustada või olla eluohtlikud.
  • Anaboolsed steroidid on retseptiravimid ja neid tuleb kasutada üksnes arsti ettekirjutuse kohaselt haiguste korral.
  • Ravimiseaduse kohaselt tohib Eestis müüa ja reklaamida ainult neid ravimeid, millel on müügiluba.
  • Ravimeid võib reklaamida üksnes müügiloa hoidja.
  • Anaboolseid steroide võib müüa tegevusloaga apteegis. Spordiklubides, poodides ja mujal väljaspool apteeke toimuv äri on illegaalne tegevus ning karistatav karistusseadustiku kohaselt. Teavitage sellest ravimiametit ja politseid.
  • Interneti teel tellitud ravimite kättetoimetamine postist on ravimiseaduse kohaselt keelatud.

Allikas: ravimiamet

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles