AS Vireen katsetab täna uut mobiilset põletit

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mobiilne põletusahi.
Mobiilne põletusahi. Foto: Erakogu

Täna kell 12 toimub riigi äriühingu AS Vireeni loomsete jäätmete käitlemise tehases Väike-Maarjas katsepõletamine uue mobiilse põletusahjuga Hurikan 1000E. Mobiilset põletusahju saab kasutada seakorjuste kahjutustamiseks sigade katku puhangu korral.

„Möödunud nädalal oli Eestis põletusahju tootjatehase tehniline ekspert, kes seadistas masinat ja koolitas töötajaid. Seadistustööd on tehtud ning saame viia läbi katsepõletamise,“ ütles AS Vireen juhataja Rait Persidski. „Mobiilne põleti on ostetud, et olla valmis võimalikeks taudipuhanguteks farmides, kuid seda saab kasutada suuremate taudikollete puhul ka metsseakorjuste kahjutustamiseks“.

Põletusahju töötlemisvõimsus on kuni 1 tonn tunnis. Üksikud leitud metssead tuleb kohapeal matta või toimetada lähimasse selleks tarbeks paigaldatud konteinerisse. Suuremate taudipuhangute korral farmis, kus on hukkunud tuhandeid sigu, jääb lahenduseks matmine. 

„Masina kasutamine võiks olla põhjendatud alates viiest tonnist põletusmaterjali kogusest. Kuid taudimaterjali kahjutustamisel tuleb hinnata riske iga konkreetse juhtumi puhul eraldi, et leida hetkeolukorras nende minimeerimiseks sobilikud ja majanduslikult optimaalsed lahendused,“ lisas Persidski.

Põletusahi Hurikan 1000E telliti Inglismaa ettevõttelt Waste Spectrum Environmental ning selle maksumus koos seadistamise tasuga oli 249 034 eurot. Valitsus eraldas põleti ostmiseks Vabariigi Valitsuse reservfondist 227 500 eurot.

Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.  Teavet taudikahtlusega loomade kohta saab edastada Veterinaar- ja Toiduameti vihjetelefonil 605 4750.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles