Täna algab kaitseväe suurõppus Siil

Eva Klaas
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Algab kaitseväe suurõppus.
Algab kaitseväe suurõppus. Foto: Tairo Lutter

Täna algab kaitseväe suurõppus Siil, kus harjutab Eesti kaitsmist üle 13 000 kaitseväelase, kaitseliitlase, reservväelaste ja liitlaste sõduri.

4.- 15. maini kogu Eestit hõlmav ja Virumaal kulmineeruv õppus Siil 2015 on läbi ajaloo kaitseväe suurim. Siil toimub iga-aastase Kevadtormi asemel ja seal on planeeritud osalema üle 13 000 reservväelase, kaitseliitlase, ajateenija, tegevväelase ja liitlasriikide kaitseväelase. Õppuse õnnestumisel on kõige olulisem osa just reservväelasel, kes moodustavad osalejatest üle poole.

Õppuse Siil eesmärk on kontrollida alalises valmiduses olevate üksuste täiendkomplekteerimist ja kiirreageerimisvalmiduses olevate üksuste formeerimist.

See tähendab suurt rõhku just üksuste formeerimise, sealhulgas mobiliseeritute vastuvõtu harjutamisele.

Lisaks harjutab 1. jalaväebrigaad lahingutegevust ja taktikalise ning operatiivtasandi juhtimist.

Õppus Siil koosneb kolmest etapist: I etapp 4.-8. maini on üksuste formeerimine ja väljaõpe, II etapp 9-12. maini on 1. jalaväebrigaadi taktikaline õppus ja lahinguülesannete täitmine ning III etapp 13.-15. maini on operatsiooni lõpetamine ja varustuse esmane hooldus.

Formeerimised toimuvad täna ja homme üle Eesti peamiselt kaitseväe väeosades, kus tuleb arvestada, et nendes paikades on inimesi ja liiklust rohkem ning mõnel pool võib esineda ka liikluspiiranguid.

Siil puudutab pea tervet Eestist, sest reservüksused formeeritakse erinevates paikades üle Eesti. Peamised harjutusalad jäävad Lääne- ja Ida-Virumaale, Tartu- ja Võrumaale.

Teises etapis ehk koostegevusharjutuse ajal on kõige intensiivsem tegevus Virumaal. Täpsemalt siis Lääne- Virumaal Vinni, Väike-Maarja, Laekvere ja Rägavere valdades ning Ida-Virumaal Jõhvi, Kohtla, Mäetaguse, Lüganuse ja Sonda valdades. Õppuse lõpurivistus on Tapa lennuväljal.

Kaitseväe juhataja kindrallelitnant Riho Terrase sõnul on suurõppuse Siil planeerimine kestnud juba mitu aastat ning sellise mastaapse, logistiliselt keerulise, ühiskondlikult vastutusrikka ja inimlikult emotsionaalse õppuse planeerimisel on ära tehtud väga tähelepanuväärne töö. "Jäänud on vaid viimane, see kõige tähtsam, pingutus, mille käigus saame ise teada, kui valmis me tegelikult oleme reaalseid olukordi juhtima," ütles kindralleitnant Terras.

"Kõikidel osalejatel aga lasub kohustus olla kaasa mõtlevad, loovad ja anda endast parim, et harjutus läheks korda ja kulgeks sujuvalt. Kaitseväge usaldatakse ja me peame seda usaldust õigustama. See sõltub igast sõdurist, allohvitserist, ohvitserist ja osalejast. Olgem suurõppuse väärilised, sest iga okas loeb!"

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles