Nädala kaja: nihkes suhtumine

Toomas Herm
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toomas Herm
Toomas Herm Foto: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Poliitikud suhtuvad inimestesse vastavalt olukorrale. Valimiste eel poetakse või nahast välja. Pagulasteema teravnemisel joostakse jalad rakku. Nagu neljapäeval, mil Vao külas süüdati varjupaigataotlejate keskuse otsasein.

Meie president mõistis teo mitmel moel hukka ja jäi ootama parlamendierakondade hinnangut. Peaminister kihutas ise Vaosse kohale ja avaldas lootust, et kurjategijad kiiresti tabatakse. See oli politseile viisakas vormis edastatud käsk. Kuigi alles üsna hiljuti tunnistas riigi politseijuht, et korravalvuritel pole ressurssi kõiki kuritegusid uurida.

2. jaanuaril põlesid Laekvere vallas majja sisse noor naine ja tema kaks väikest last. Kahjutuli sai alguse küünlaleegist. Kolmelapseline pere oli elanud pikemat aega küünlavalgel, sest neil nappis raha elektri eest tasumiseks.

Meie president parlamendierakondade hinnangut ei oodanud, peaminister sündmuskohal ei käinud.

Lõppeval nädalal sai avalikuks huvitav lugu Kadrina vallalehega Kodukant. Kui usaldusväärsed üldse on maksumaksja raha eest välja antavad vallalehed?

Rõmeda küla elanikud kirjutasid Kodukandis avaldamiseks mõeldud kirja, milles kiitsid abivallavanemat, kes on üks kuuest Kadrina valla töötajast, kelle teeneid 1. oktoobrist enam ei vajata. Vallavõimud on mitu korda rõhutanud, et kuue inimese lahkumisega ei jää midagi tegemata. Kiri aga rändas lehe toimetaja kabinetist vallavanema töölauale ja sealt edasi kalevi alla.

Volikogu esimees soovitas vallavanemal kirjale vastamise asemel inimestega rääkida. Vallavanem aga teadis seda nippi niigi ja võttis jalad selga enne volikogu juhi soovitust.

Rääkis. Nii nagu kuuldavasti saanud kunagi politseijaoskondades mundrikandja rinnal nutta ja ilmaelu kurta – peaasi, et avaldust ei teeks.

Vallajuht pakkus teisegi nõksu: rahvakoosoleku. Küla aktivistide energia suunatakse koosoleku korraldamisega “õigesse kanalisse”: inimesed tulevad kohale, lasevad auru välja ning on pärast seda tükk aega vait. Rahvas aga sellele liimile ei läinud ehk nagu selgitas Rõmeda külavanem: koosolekuid on saanud pidada küll ja küll, kuid tolku pole neist olnud.

Seega Rõmeda küla inimesed - vallalehe veergudele pääsete vaid õigel ajal ja õigete mõtetega. Kas see kehtib ka teiste inimeste ja vallalehtede puhul?

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles