Vinnis taastati üheks päevaks näidissovhoostehnikum

Kristi Ehrlich
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kunagise Vinni näidissovhoostehnikumi töötajad tähistavad sovhoosi asutamise 75. aastapäeva Vinni spordihoones, mis on täna mälestustest nii tulvil, just kui oleks sovhoos üheks päevaks uuesti ellu ärganud.

Sovhoosis agronoomina töötanud Toivo Sild asus ametisse 1979. aastal ja oli sovhoosis kuni 1986. aastani.

Silla sõnul oli agronoomi töörütm lihtne: põllutööd hakkasid aprillis ja kestsid oktoobrini. „Põllumajanduses ei ole suurt vahet, mis oli siis ja mis on tänapäeval – loodus juhtis,” lausus Sild, kuid tõi siiski välja ühe eripära.

„Vinni sovhoosos pidime igal sügisel teraviljakoristuseks leidma 40 meest 40 kombaini peale. Praegu teeksid sama töö ära neli-viis meest. See näitab, kus on käärid,” kõneles Sild, kes seda aega meenutas ikkagi hea sõnaga. „Sellel ajal olid oma võlud ja eelised võrreldes tänasega.”

Et Vinni oli ikkagi näidissovhoostehnikum, oli endise agronoomi hinnangul neil võrreldes teiste majanditega kõike rohkem: kohustusi ja tööd, aga ka raha ja palka ning võimalusi ja saavutusi.

„Igal juhul olen ma rahul, et sellisesse kohta tööle sattusin,” tunnistas Sild.

Lisaks möödunud aegade meenutamisele tutvustati mälestuskivi kava. Nimelt soovitakse sovhoosi kunagisele direktorile Heino Kallastele, aga kaudselt ka kõigile sovhoosi töötajatele, püstitada mälestuskivi, mille rajamise tarvis kokkutulekul toetust koguti.

Mälestuskivi ideed tutvustanud ettevõtja Märt Ots pakkus, et kivi võiks oma koha leida spordihoone juures, sest see on üks ehitistest lisaks Vinni-Pajusti gümnaasiumile ja klubihoonele, mille näidissovhoostehnikum Vinnile n-ö andnud on.

Kivi on plaanis pidulikult avada 2016. aasta 31. juulil, mil möödub 25 aastat Heino Kallaste surmast.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles