Üleskutse koguda Virumaa rahvakalendri ainestikku

, Eesti rahvaluule arhiiv
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kadripäeva tähistamine on üks meie rahvakalendri kommetest.
Kadripäeva tähistamine on üks meie rahvakalendri kommetest. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Viru Instituudi ja Eesti rahvaluule arhiivi koostöös ilmusid “Virumaa vanad lastemängud” (2012) ja “Virumaa vanad vaimujutud” (2015). Nüüd tahaksin alustada Virumaa rahvakalendri koostamisega.

Kahjuks kajastub kombestik 20. sajandi keskmest tänapäevani rahvaluulearhiivi kogudes üsna ebaühtlaselt. Loodan täiendava teabe kogumisel paljude Virumaa elanike abile – olgu need lasteaiakasvatajad, kooliõpetajad ja -õpilased, matka-, ringi- või tantsujuhid, raamatukoguhoidjad, ürituste korraldajad ja eestvedajad, ­koduuurijad, kõik inimesed lastest pensionärideni.

Oodatud on meenutused kõikide vanade rahvakalendri tähtpäevade tähistamisest kodudes, aga samuti ka hilisemad tavad ja nende muutumine kaasajal, näiteks sõpruskonnas, perekonnas, töökollektiivis, koolis, huviringides, klubitöös. Mis aitab vanadel traditsioonidel püsida? Kas iseenda kogemused ja mälestused? Raadio, internet? Trükised? Individuaalne loometöö? Erialainimeste juhendamine?

Aasta tähtpäevade loendi saab seinakalendrist. Tavandi muutumisest annavad tunnistust sõbrapäeva, vastlate (nt toidud), lihavõtete (nt ruumide kaunistamine), 1. aprilli, volbripäeva (nt näomaalingud), muinastulede öö, halloween’i, hingedepäeva, advendiaja väljakuulutamise jm traditsioonid.

Küllap sobib tubane talveaeg kaastöö tegemiseks, eriti nende traditsioonide puhul, milles on ise osaletud. Kaastöö ärasaatmise tähtaeg on 15. jaanuar 2016, et arhiivis jõutaks saadetised Eesti vabariigi aastapäevaks üle vaadata. Oodatud on ka fotod ja videod (vajadusel need tagastame), mis aitaksid kommetest elavama ettekujutuse saada.

Meenutusi võib läkitada käsikirjaliste saadetistena aadressile Vanemuise 42, 51003, Tartu.

Samuti võib need saata Eesti rahvaluule arhiivi kogumismooduli “Kratt” kaudu http://kratt.folklore.ee/ või e-kirja teel aadressile kratt@folklore.ee.

Lisateavet küsitluskava kohta saab telefonil 737 7730 (Eesti rahvaluule arhiiv). Kogumisega seotud infot jagame ka Facebookis: www.facebook.com/rahvaluulearhiiv.

Soovi korral on võimalik seada oma materjalile kasutuspiiranguid. Piiranguteta materjalid teeme kasutajatele kättesaadavaks meie digihoidla kaudu ning neid on võimalik vabalt kasutada artiklites, uurimustes jm.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles