Juhtkiri: Nõiaringist välja

Virumaa Teataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Noored, kes vaatavad pilti alkohooliku ajust, mis näeb välja nagu väntsutatud tume käsn, on ehmunud. Sellist nad ei tahaks.

Noored ei taha tegelikult ka sellist elu, kus hea tunde saavutamiseks tuleb haarata pudel, kuid teisiti nad ei oska. Pealegi on selline elustiil paljudes seltskondades, isegi ringkondades normiks. Neilt oodatakse äge-olemist, edukas-olemist ja õnnelik-olemist. Kui see ei õnnestu, on abi alkoholist ja narkootikumidest. Need ­aitavad põgeneda reaalsusest. Olla vaba nõudmistest ja taagast.

Elu näitab, et kui laps maast madalast saab end proovile panna ja midagi tehes kogeb õnnestumist, siis on väiksem tõenäosus halvale teele sattuda. Sageli satutakse alkoholi ja pahanduste lõksu siis, kui ei osata oma ajaga midagi peale hakata, kui miski ei huvita, keegi ei hooli. Väikese inimese vanematel on vaja tähele panna ning suunata laps arendama oma tugevaid külgi.

Alahinnata ei saa ka koolide rolli, kes suudavad tööle panna erinevad ringid – ikka selleks, et noor inimene kogeks häid emotsioone, õpiks end tundma ja leiaks oma tee.

On tehtud teaduslikke uuringud väikerahvaste hävingu kohta ja jõutud järeldusele, et kui rahvas tarbib inimese kohta aastas enam kui 25 liitrit absoluutset alkoholi, lakkab ta funktsioneerimast ja olemast.

1996. aastal oli Eesti keskmine absoluutse alkoholi tarbimine 17 liitrit; kui lisada sellele ka u 30% ulatuses salaviina, on tulemuseks 22,1 liitrit. Kaks aastat tagasi oli alkoholitarbimine meil langenud 11,8 liitrini inimese kohta. Kuid seda on siiski palju. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul toob juba üle 6 liitri puhta alkoholi manustamine elaniku kohta aastas kaasa tõsise kahju rahva tervisele. Teisisõnu, rahvana joome alkoholi enesehävituslikult.

Üksikisiku tasandil püüavad paljud sellest nõiaringist välja murda. Noored naised leiavad motivatsiooni oma joomisharjumusi muuta ja abi küsida, kui nad saavad emaks. Ja psühhiaatrite poole pöördumisel on täheldada uut tendentsi: alkoholist tahavad vabaneda keskealised mehed, kelle naised on joomise pärast maha jätnud. On meil veel siiski lootust?

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles