VTA: Seakatku oht ei ole möödas

Kristel Kaljuvee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Siga.
Siga. Foto: Meelis Meilbaum

Iganädalalaselt diagnoositakse sigade Aafrika katk 30 kuni 50 kütitud või surnult leitud metsseal, senisel rekordnädalal 74 metsseal. Praeguse seisuga on Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) kinnitanud üle tuhande positiivse seakatku proovi metssigadel. See tähendab, et viiruse kontsentratsioon metsas on kõrge ja taudi metsast farmi jõudmise oht on jätkuvalt suur.

"Kuigi viimasel ajal ei ole olnud taudipuhanguid koduseafarmides, ei tohi seakasvatajad mingil juhul valvsust kaotada. Kindlasti on aidanud taudi farmidest eemal hoida karmistunud bioohutusnõuded ja nende hoolas täitmine seakasvatajate poolt, kuid peame arvestama ka selle haiguse leviku sesoonsusega," ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Seakatku leidude statistika näitab, et metssigade populatsioonis taudi vaibumise märke ei ole. Seepärast soovitan kõigil seakasvatajatel veelkord loomade kaitseks rakendatud bioohutusmeetmed üle vaadata."

Möödunud nädalal diagnoositi Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi (VTL) Tartu laboris sigade Aafrika katk Eesti metsades kütitud või surnult leitud metssigadelt võetud proovidest tuhandendat korda.

"Kui aasta esimeses pooles uuriti kuus 250 kuni 650 looma provid, siis novembriks on see number tõusnud 2400 loomani," ütles VTL-i direktori asetäitja loomahaiguste alal Imbi Nurmoja. "Ühe päeva jooksul uuritavate proovide mahud on ulatunud senisel maksimumpäeval 250 proovini."

Seoses intensiivsema küttimisperioodiga hakkas VTL alates oktoobrist analüüsima seakatku proove ka pühapäeviti. Nädalavahetusel kütitud metssigade proovide laborisse saatmist aitavad korraldada VTA maakondlikud veterinaarkeskused.

"Seakatku uuringute läbiviimine pühapäeviti on käivitunud ilma suuremate tõrgeteta. Uuritavate proovide arvud on jäänud seni vahemikku 57st kuni 181 proovini," ütles Nurmoja. "Kindlasti peaksid proovivõtjad jälgima, et proov saaks võetud õigesti ja kaaskiri täidetud korrektselt. See kiirendab ja lihtsustab oluliselt nii proovi analüüsimist kui tulemustest teavitamist."

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles