Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Tänasest Virumaa Teataja artiklist “Võsu maadleb igasuvise parkimisprobleemiga” jäi kõlama, et politsei võiks valesti parkijatega tegelema hakata ja vajadusel neid trahvida.

Minu selle suve hittlugemine oli Arto Paasilinna “Jänese aasta”. Üks Soome põnevamaid kirjanikke räägib oma 1975. aastal ilmunud raamatus ajalehe toimetajast, kes jätab argipäeva tükkis tüdimuse ja tühja-tähja koormaga, oma naise, kellega armastus ammu otsa saanud, ja hakkab koos elama jänesega.

Käisin “Vargamäe unistajat” vaatamas. Meeldis ...

Inimene on selline pujään, kellele meeldib ikka arvata, et ta on ise enda õnne sepp. Tihtilugu ei pane ta aga tähelegi, kui tema valikuid ja otsuseid suunab hoopis kõrgem vägi, näiteks ilmataat.

Kas poliitilise olukorra tõttu maailmas olete pidanud muutma oma puhkuseplaane?

Meie naaber sõitis ära Inglismaale. Päriselt – sinna elama!

Sõitsin 13. juulil Rakverest Tallinnasse kell 11.30 väljuva bussiga. Minuga olid kaasas aastane ja kuueaastane laps.

Halleluuja! Suvi on Maarjamaal kanda kinnitanud ja tänaseks-homseks lubavad ilmatargad enam kui kolmkümmend pügalat kuuma. Sellises leitsakus on linnas passimine kurjast, sest sillutis sulab ketsidega ühte ning korrusmajade vahel läppub seegi vähene õhk, mis veel liigub.

“Surm ei lähe kellestki mööda,” ütles minu eakas isa, kui sai pea kaks aastat tagasi teada, et põeb rasket Parkinsoni tõbe. Vana mehe sõnad tegid tookord haiget, aga olid kui tõehetk meile, tema lastele, et tal on ju õigus.

Kortermaja elanikuna seisan igal suvel dilemma ees, kas tegutseda kinniste akendega palavas toas või avada aknad ning nautida kosutavat tuuletõmmet. Enamasti valin viimase variandi.

Riik jagab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi toetustena välja 12,8 miljoni euro väärtuses investeeringutoetusi, aitamaks integreerida raudteeliiklust muude liikumisviisidega. Eesmärk on integreerida liikumisviise, et tagada rongiga liiklejaile üleriigiline juurdepääs olulisematele üleeuroopalise transpordivõrgu ühendustele, milleks on Tallinna Vanasadam ja Tallinna lennujaam, selgub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eelnõust.

Kui seltskond inimesi on otsustanud midagi ühiselt korda saata, siis sõltumata sellest, kas plaanitakse luua uus erakond või spordiklubi, seistakse täpselt samasuguste probleemide ees.

Reisilennuki allatulistamine Ida-Ukrainas separatistide poolt on maleterminoloogiat kasutades võrreldav lipu kaotusega. Venemaa föderatsiooni presidendi Vladimir Putini jaoks.

Eestivene kirjaniku Andrei Ivanovi möödunud aastal ilmunud romaanis “Harbini ööliblikad” leiduvad sõnad meie riigi kohta 1920ndatel ja 1930ndatel: “Tilluke riik, röögatud kartused. Mida väiksem loomake, seda hullemini väriseb.” Nende sõnade tähendus, nagu mõnevõrra ootamatult oleme kuulnud-näinud, polegi tänaseks muutunud – kuigi on sisendatud parema lootust, kuigi on usutud inimmõistuse tarkusesse ja jõusse.

Palun vabandust, et me oleme enesekesksed jobud, kelle jaoks on kõige tähtsam oma naba imetlemine või kaubanduskeskustes soodusmüükide ajal tunglemine.

Kui Virumaa Teataja käis varakevadel meie põhjaranniku randades, võis mõnes kohas leida päris teravaid klaasikilde ja isegi pudelipõhju suvitajate jalgu ootamas.

Ühel päeval sai kohalikku toidupoodi mindud – ja etskae! Otse kaupluse sissekäigu juures riiulitel olid hunnikutes uhked, värvikirevad koolivihikud. Selle rõõmsa taaskohtumise juures on igal aastal midagi magusalt nostalgilist, kuid samas kergendavat.

(1)

Selfie-kultuur on selline, mille keskmes on mina, ehk oleks laulupeol pidanud rõhuasetus olema sõnal “meie”. Aga kui see selfie levis kogu maailmas ja tõmbas tähelepanu Eestile ja meie laulupidudele, siis miks mitte.

Kujutage ette abikaasasid, kes paarkümmend aastat tagasi ehitasid endale korraliku kodu, et seal koos tulevast pensionäripõlve veeta.

Uut korrakaitseseadust on ajakirjanduses rohkesti käsitletud. Eelkõige on tähelepanu köitnud võimalus tarvitada alkoholi avalikus kohas. Tohutult palju leidub arvamusavaldusi, justkui oleks nüüd antud võimalus korraldada inimesi häirivaid avalikke pummelunge. Tegelikult on pidanud igaüks tõdema, et midagi niisugust pole pärast seaduse jõustumist juhtunud, ja võib julgesti kinnitada, et korrakaitseseadus ei luba ka edaspidi juhtuda.

Mida teie vanasti tegite, kui väikesed olite, küsitakse suurelt õelt. Noh, ükskord ammu, nii kolmkümmend aastat tagasi, asendasid tahvelarvuteid pisikesed plastist arvelauad ja internetti OBS (odna baba skazala) ehk külajutud.

Poleks kunagi varem osanud arvata, et ühel päeval oleme ka Eestis jõudnud selleni, et arutleme, kas üks või teine kultuuritegelane sobib osalema mõnel siinsel üritusel. Eks see tundub olevat rohkem Saksamaa valusast minevikust tänapäeva kandunud teema, mis sealmail on kohati omandanud täiesti paranoilised jooned ja natsismitonti nähakse isegi siis, kui seda absoluutselt ei ole. Ning teisalt on pooleldi ühiskondlikult heaks kiidetud sageli tänavatel laamendamas mitte just kõige kultuursemad ja haritumad tegelased, kes oma destruktiivsust anti-fa sildi taha peidavad.

Kuigi ma ei ole jalgpallifänn, olen viimase kuu jooksul pilgu aeg-ajalt ikka telerile visanud. Ja olgem ausad, lõpu poole elasin mängudele juba päris aktiivselt kaasa.

Eestile võiks olla meelitav teadmine, et Jean-Claude Juncker on nimetanud oma esimese välispoliitilise prioriteedina ELi kõrge välisesindaja muutmist ELi tegelikult

Kui Rakveres päevasel või ka öisel ajal ringi jalutada, jätab linn vägagi rahuliku ja turvalise paiga mulje.

Riigikogu arutas oluliselt tähtsa riikliku küsimusena noortevaldkonna teemasid ja noorsootöö arendamise võimalusi. Räägiti haridusest, tervislikest eluviisidest, kodusest kasvatusest, tööhõivest ja noorte võimalusest ühiskonna protsessides enam kaasa rääkida. Noorte endi peamise sõnumina jäi kõlama valimisõiguse andmine kohalikel valimistel alates 16. eluaastast. Ja miks ka mitte!

Ma enam ei jõua, varsti saan infarkti ... no mis häda neil nüüd kõigil selle tarvaga on. Nii ütlesid Sa 13 aastat tagasi, kui olid saanud järjekordse kõne, et tarva skulptuuri ei tohiks ikkagi Rakverre teha. See oli üks väheseid kordi, kui näitasid oma tundeid ja seda, mis toimus Sinu sees.

Armastus teeb inimesega ikka kummalisi asju. Sellisele tõdemusele jõudis üks tänapäeva Nipernaadi, kes, kott üle õla ja pojengivarred peos, keset sügavat ööd kolmapäeval vastu neljapäeva Tallinnas Peterburi maanteel Statoili bensiinijaamas jalutas, lootes jõuda Rakverre Vene tänavale armsama juurde.

Usun, et igal Eestimaa inimesel on mõni hea sõber, sugulane või tuttav, kes on puudega ja kelle töövõime seetõttu tõsiselt kannatab. Puudega inimestel on tihtilugu ääre­tult raske – kui mitte ilmvõimatu – tööd leida. Olgu see siis tema puudeliigi iseärasuste või lihtsalt töökoha asukoha tõttu. Nii ongi nende ainukeseks elatusallikaks tagasihoidlik töövõimetuspension, mille kallale on reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide valitsus uue reformiga mõtlematult asunud.

Juba mõnda aega laevad suvevaheajal ennast õpilased ja õpetajad. Koolidel ja kohalikel omavalitsustel on plaanid uueks õppeaastaks valmis ja ettevalmistused käsil. Rakvere linna hariduselu arengusuunad toovad sügisel kaasa mitu uut olukorda.

Teatrisõbral käib maraton. Baltoscandaliga õnnelikult finišis, teeb ta tabeli ja hakkab teatriplaane rihtima, kui tal pole ettenägelikult suveetenduste piletipakk juba kevadel välja prinditud.

Eestimaa suvi on üürike ja seda usinamalt laeb taevalaotuses kiirgav päike põhjamaalaste akusid. Need, kes ilusate ilmadega tööl peavad olema, saavad õues mõnusalt aega veeta õhtuti, ka nädalavahetused on tööinimeste päralt.

Tulin Rakveresse esimest korda 2012. a oktoobris. Kui olin teatrimaja üle vaadanud, asusin linna uudistama. Ilus. Eriti rõõmustasin parkide üle, mida siin jagub. Samas jäid kesklinnas silma üksildased suured paneelelamud. Pole midagi parata, et iga võim jätab tänavapilti oma arhitektuurse jälje. Juba siis hakkasid ideed peas liikuma, kuidas saaks neid suuri maju kuidagi loogilisemalt linnaruumi sulandada.

Kas oli see itaallaste stiilses filmis “Koletu ilu”, kus lavastaja ühe kriitiku orgia käigus kõrghoone rõdult alla viskas. Umbes sama juhtus ka Baltoscandalil, mis kokkuvõttes pole vähem stiilne.
Pagan võtaks, see teatrifestival on äge! Mind ajavad tõsiselt vihale need, kes iga kord tulevad ja küsivad, et kellele seda festivali vaja on. Saage aru, seda on vaja tervele Rakvere linnale! Isegi siis, kui te ise sinna kunagi ei satu ega kavatsegi minna.

Eile möödus 120 aastat esimese Eesti vabariigi ühe tuntuma avaliku elu ja omavalitsustegelase Karl Pajose sünnist. Tema ainsaks tööks peale Tartu ülikooli lõpetamist 1924. aastal jäi peaaegu 20 aastaks Viru maavalitsuse juhtimine. Neist 13 aastat esimehena – maavanemana, s.o nõukogude korra taaskehtestamiseni 1944. aastal.

Juulis toimub Rakvere linnas projektipõhiselt MTÜ Mesilind korraldatav suvelaager Lille lastele, kes on raske ja sügava puudega. Laagrit rahastab SA Tartu Ülikooli Kliinikum Lastefond.

Käimasolevatel jalgpalli maailmameistrivõistlustel Brasiilias pääses Prantsusmaa edasi veerandfinaali tänu Paul Pogba (nr 19) löödud väravale. Fanaatilisem jalgpallisõber Eestist tundis Prantsuse noore mängija kohe ära.

Eile avas ansambel Tuli Rakvere Keskväljakul taas üle kahe aasta toimuva teatrifestivali Baltoscandal. Samas laulupeotuli on veel viimaseid päevi tuletoojate käes teel Tallinna. Baltoscandalit linnaruumis palju näha just ei ole, pole suuri plagusid ega isegi mitte silmatorkavalt väikesi plakateid. Baltoscandali eel linnapildis nähtud inimjänesele ja -karule lisandusid eile siiski võimas roheline tuntud kaubamärki kandev kombain Keskväljakul ja üks linna vahel tiirutav Baltoscandali lippu kandev traktor.

Riigikogu kevadine tööjärg on jõudnud viimaste istunginädalateni. Üks tähtsamaid seadusi, mis parlament veel vastu võttis, on riiklike peretoetuste seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus. Bürokraatlikuna kõlav seadus puudutab suurt hulka Eesti peresid, sest see peab sätestama lastetoetuste tõhusa tõusu.

Liiga palju on virisemist ilma üle ja suve pärast. Juuli on käes ja aeg suve täiel rinnal nautida. Ega siis ei saa lasta ennast sellisel tühisel asjal nagu vahelduv ilm kuidagi häirida. Suve tuleb endas kanda ja oma südames tunda ning kohe hakkab ka palju soojem. Lühikesed püksid jalga ja randa!

Tänasest suleb Swedbank pangakontori Lääne-Viru suuruselt teises linnas Tapal ja ka Väike-Maarjas. Tapal hakkab teenuseid pakkuma pangabuss, Väike-Maarjas avab ilmselt peagi uksed väikekontor.

Teatavasti on tegemist Dostojevski romaani pealkirjaga. Romaanis tapab peategelane Raskolnikov liigkasuvõtja Ivanovna ja tema õe Lizaveta. Raskolnikovi sisuliseks karistuseks ja painajaks olid tema pidev hirm kuritöö ilmsiks tulemise ees ning tema lakkamatu meeltesegadus, aga kohus mõistis peategelase karistuseks kaheksaks aastaks Siberisse sunnitööle. Eestis kehtiva karistusseadustiku kohaselt on karistus  sellise teo eest kaheksa- kuni kahekümneaastane või eluaegne vangistus. Riigikogu on viimase talve vältel karistusseadustiku muudatusi menetlenud ja selle tööga lõpuni jõudnud.

Ma pole küll igapühapäevane kirikus käija, kuid aeg-ajalt käin siiski. Eriti veel, kui pisut enne kella 11 kirikukellad kutsuvalt üle linna helisevad.

Kumb on töötavale lapsevanemale parem, kas leida oma pooleteiseaastasele lapsele koht lapsehoius või oodata üle aasta lasteaiajärjekorras? Vanema jaoks on elementaarne eeldada, et kvaliteetse alushariduse võimalus ja lapsehoid on olemas ehk et ta ei peaks enam kui aasta järjekorras viibima või lasteaia uue hoone valmimist ootama. Just seda peavad praegu taluma tuhanded vanemad. Seetõttu on probleem leidnud ühe lahenduse näiteks eralapsehoiu näol. Viimase viie aasta jooksul on lapsehoidude arv Eestis kahekordistunud. Praeguseks on neid 295, kus on natuke alla 9% 1,5–3aastastest lastest. Pahatihti on aga lapsehoidude hinnad üsna krõbedad.

Mis on vahet jõulu- ja jaanipäeva ilmal? Õige vastus: jaanipäeval oli üheksa kraadi soojem. Just selline postitus ringleb populaarses suhtluskeskkonnas Facebook.

Külast külla, käest kätte viivad 15. juunist 4. juulini kohalikud koorid, tantsurühmad ja orkestrid peotule peolinna teatesõiduna jalgratastel.

Küsitluses on osalenud  inimest