Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Kirjutan imest, mis sündis aastavahetusel Kadrina kandis. Imest, mis loodetavasti nakatab teisigi Lääne-Viru külasid ja valdu. Imest, millest võiks virulaste tublil taganttorkimisel asja saada kogu Eesti elule Eesti sajandaks sünnipäevaks ärksama hingamise andmisel. Andkem tuld, tehkem ära!

Noored võtsid detsembris krõpsuvabalt ja jätkavad sama joont ka jaanuaris. Tubli on!

(1)

Rakveres koolis käinud teenekas geoloog Kalle Suuroja nimetab vallimäge Rakvere vapiloomaks, mida ei tohiks mingil juhul looduskaitse alt ära võtta.

Raske ja arusaamatu Charlie Hebdo toimetuse juhtum teeb nukraks. Ei oleks osanud ette näha, et vabas Euroopas kunstnikud oma vabamõtlemise pärast kellegi käe läbi hukkuvad. Ma vaatasin neid teravmeelseid karikatuure, kuid ma ei näinud neis midagi ega kedagi solvavat, sest kogu vaimukus oli ju suunatud enese kohutavale väljamõeldisele, mis võib temas eneses lahustada reaalsuse ja temast teha ideoloogilise hullunud olevuse, irreaalse ainuõige mõrtsuka.

Avalikkuse tähelepanu keskpunkti on tõusnud komisjonide istungite helisalvestised ja nende staatus. Arvajad on asunud riigikogu pihta andma turmtuld, ilma laiemat konteksti silmas pidamata. Püüan teema lahti seletada, alustades sellest, mida kujutavad endast riigikogu komisjonid ja millised on nende tööpõhimõtted.

Sattusin mõni päev tagasi sirvima peotantsuõhtu galeriid. Tantsupõrand oli rahvast täis, kuid mis näod – üks tõsisem ja vihasem kui teine. Kas tõesti toodi inimesed kodust välja sunniviisiliselt? Aeti kodust diivanilt üles ja topiti teiste ohvritega koos bussi? Kas partner rebis tantsima vägisi? Jalakeerutus käis käsu peale nagu koolis kehalise kasvatuse tunnis?

(1)

Rakvere linnavolikogu otsustas kärpida BC-le Rakvere Tarvas eraldatavat toetust tuhande euro võrra, et anda märku oma suhtumisest klubi eest mänginud lätlase Roberts Stumbrise dopinguga patustamisse.

Meie riigis ei saa üle ega ümber põlevkivist. Sellest tulebki vajalik energia, et keeta hommikul kella kaheksa ajal tass teed.

Tihti on nii, et kui midagi tähelepanuväärset sünnib, leidub piisavalt neid, kes oskavad tublisid tegijaid ja nende tegusid märgata. Nii on see olnud Lääne-Virus tosin aastat.

Tartu ülikooli tudengid tõestasid, et droonidega mängimise tagapõhi on turvaauklik. Siiani on Maarjamaal minikoptereid kasutatud fotode ja videote tegemiseks ning halvemal juhul saadetud poliitilise rivaali akna taha luurama, mujalt ilmast on kuulda ka sootuks kurjemast kasutusest.

Vastavalt seadusele on valimiste välireklaam alates eilsest tänavapildist kadunud. Tohutud naeratavate nägudega plakatid vahetatakse väikeseformaadiliste vastu, mis kolivad siis siseruumidesse, või jätkub kampaania muul moel.

(1)

Täna toon auväärt lugejani kogu verise tõe sellest, kuis ja miks Aadi Eedile külatänaval otse pasunasse andis. Ning küsin takkatippu, et mis on Eedi purunenud ninaluul pistmist muhameedlaste prohveti Muhammediga. Eks vastaku, kes ära tabab.

(1)

Kas siin jahvatavadki lumemöldrid?

Kindlasti olete märganud, et õues on valgemaks läinud. Just, sel nädalal murdus talve selgroog. Prõks – kuulsite?

Laekvere vallas Rohu külas juhtunud tragöödia ehmatas paljusid. Selmet vaadata oma kodus järele ja teha tuleohutusest järeldusi, on hakanud käima hoopis nõiajaht. See läheb mulle südamesse eriti seepärast, et olen oma ametilt sotsiaaltöötaja.

Vinni vallavanema ja endise ettevõtjana olen hästi kursis maainimeste eluga. Kõige olulisem on teada, kuidas parandada elanike elujärge, et meie maa ei jookseks inimestest tühjaks. Kohtumistel on minult küsitud kõige enam töökohtade loomise ja palga suurendamise kohta, et kuidas seda ikkagi saavutada. Riigisektoris töökohtade loomine ei paranda riigi heaolu. Töökohti on vaja luua ettevõtluses. Me peame soodustama ettevõtlust, leidma oma toodetele ja kaupadele uusi välisturge. Seeläbi kasvatab ettevõte käivet ja kasumit, millest saab enam palka maksta, töökohti luua ja riiki tuleb raha juurde.

Kui Martin Luther King 1963. aastal Washingtonis Lincolni memoriaali jalamil peetud kõnes lausus “I have a dream” , siis sõnastas ta väga fundamentaalsed ootused Ameerika ühiskonnale lootuseks paremale valitsemisele ja koostööle.

Narkokuriteod näitavad politseistatistika järgi viimase nelja aasta jooksul kasvutendentsi. Karistused küll mitte.

Sel nädalal Rakvere teatris peetud tasuta ühistranspordi teemalise arutelu puhul puhkes vaidlus riigikogu liikmete Siret Kotka ja Rannar Vassiljevi vahel.

Head sõbrad,

me kõik teame toda vana lugu elevandist ja teda kompivatest pimedatest. Seda  ma ei hakka uuesti rääkima. Alustan hoopis lühinägelikust, kes on kaotanud ära oma prillid. Kangusega nii umbes miinus viis. Näed läbi kerge udu seda, mis on käeulatuses. Ja see tundubki siis kogu maailm.

Palk on kujunemas populaarseks teemaks enne riigikogu valimisi. Olen seda meelt, et iga töö eest peab saama palka, mis võimaldab perekonnal ära elada, kuid tulevikus on parema palga teenimise eeldusteks noorte õpimotivatsioon ja koolis omandatud oskused, mis vastavad muutuva maailma väljakutsetele.

Hiljuti ehmatasime paljud. Charlie Hebdo toimetusest lahkuvad vennad lasevad maha politseiniku. “Allahu akbar!” hüüab neist üks ja põrutab üksiklaskudega politseiniku pikali. Veel viimane lask pähe ja siis pisikesse musta Citroëni, et roimapaigast minema saaks. 12 surnut ja sajad tuhanded mõistmatud näod.

Vahel juhtub, et satud pealt kuulma vestlust, mis pole sulle suunatud. Näiteks bussis, tänaval, kaupluses.

Suhtumine hulk inimelusid nõudnud terrorirünnakusse Pariisi satiirilehe Charlie Hebdo vastu tegi pärast vabadusmarssi läbi nähtava muutuse.

Ei ole harv juhtum, et ühes lemmikloomadega mõnel pereliikmel kassi-koera allergia tekib. Nii juhtus minugagi. Aastaid elasime oma viie kassi ja kahe koeraga rahus, kuni ühel päeval pika haigestumise käigus just see allergia avastati, ehkki aasta varem olid kõik sellekohased testid veel normis olnud. Et olen meedik, mõistsin, mida see tähendab – ükski haigus ei tagane, kui püsib põhjustaja.

Tallinnas on tasuta ühistransport toiminud kaks aastat. Mul on hea meel, et just pealinna edukas kogemus on viinud meid pika sammu võrra lähemale tasuta ühistranspordi rakendamisele terves Eestis. Tasuta ühistranspordi üleriigilises vajaduses pole ju tegelikult juba ammu kaheldud, tunnistagem ausalt, meie maakondades on sotsiaalmajanduslik nõudlus tasuta ühistranspordi järele oluliselt suuremgi kui pealinnas. Kuna see aga töötab edukalt Tallinnas, siis pole mingit kahtlust, et mujal Eestis oleksid tulemused vähemalt niisama head. Ilmselt aga veelgi paremad.

Tuttav rääkis, et tema 70aastane ema on igati krapsakas, kuid kardab arvutit ning ei ole nõus kasutama ka rahaautomaati ega maksma poes kaardiga. Nii tuleb tema eest teha maksed ja pensionipäeva paiku ka sularaha välja võtta.

Omal ajal kogunesid inimesed elama sinna, kus asus kirik, tähtis oli ka kool. Nüüd kogunevad inimesed sinna, kus on tööd, ja paratamatult langeb liisk suurte linnade või isegi mõne välisriigi kasuks. Maapiirkonnas võivad olla kirik, kool, teater ja spaa, aga kui tööd pole, pole ka inimesi, kes seal elaksid ning lapsi sünnitaksid. Ja nõnda sulguvad koolide uksed ning surevad välja kogudused.

Loe ka “Rakvere linnaisad võitlevad avaliku arvamusega”, Virumaa Teataja, 19. detsember 2014

Vastus Valdu Toomla avalikule kirjale 6. jaanuari Virumaa Teatajas

(1)

Valimisteeelsel ajal teevad meediaväljaanded ikka lugejaküsitlusi, kust selgub ühe või teise partei positsioon ning muud tõed. Sageli on üheks küsimuseks ka see, kas inimene valimistest üldse osa võtab.

Ehkki jaanuar hakkab juba poole peale jõudma, ei saa me ikka mööda tragöödiast, mis juhtus aasta esimestel päevadel Rohu külas.

(3)

Kolkapatriotism on maailma parim patriotism, sellega võidad alati. Sina toetad oma küla, küla jällegi sind. Samas võib kolkapatriotismist loobumine kaasa tuua selle, et toetad oma rahakotiga kogemata kombel uskumatuna näivaid jaburusi. Näiteks rahastad supermänina näiva Edgar Savisaare enam kui 30 000 eurot maksma läinud uisutamisvideot.

Mona lisa ilmutus?

Me ei tea kunagi hommikul kodust välja astudes, kas õhtul sinna ka tagasi jõuame. Koduteel võib meid tabada lumepahmakas, mis mõnelt katuselt alla tuhiseb, võime ülekäigurajal auto alla jääda, libedaga kukkuda ja luu murda. Autosõitu alustades ei tea me samuti, kas jõuame tervelt sihtpunkti: võib-olla jookseb põder teele, võib-olla kaldub vastutulev auto meie sõiduvööndisse, aga võib-olla lendab meie auto esiaknasse ei tea kust hoopis jääkamakas.

Põnevate metsaradade avastamine ja rannaliival jalutamine on enamiku inimeste jaoks loomulikud tegevused, mille kogemist miski ei takista. Enesestmõistetav ei ole see aga liikumispuudega inimestele, kelle jaoks on looduses liikumine tihti raskustega seotud. Kuid kaasamisel tekitavad isegi suuremaid probleeme ühiskonnas levivad tõrjuvad hoiakud, mis on sageli tingitud kogemuse puudumisest ja eelarvamusest.

Lõppenud aasta tõi Euroopasse kaks suurt muutust: üks neist oodatud ja teine ootamatu. Oodatud muutuseks oli loomulikult see, et vastavalt poliitilisele kalendrile asusid Euroopa Komisjonis ja Euroopa Parlamendis tööle uued inimesed uute ideedega. Ootamatuks muutuseks oli aga asjaolu, et kahjuks on Euroopa Liidu ja Venemaa suhted viimase kahekümne aasta kõige viletsamal tasemel ning see mõjutab inimeste heaolu mõlemal poolel.

Seisin hiljuti poes kohviriiuli ees ja püüdsin sobivat pakki valida. Kuna ma ise kohvijooja ei ole, ei suutnud kuigi kiiresti otsustada, millise peaks ostma. Poes külastajaid suurt ei olnud ning laia riiuli ees oli ruumi vabalt käes.

Islamistide kolmapäevane terrorirünnak Pariisis Prantsuse satiirilehe Charlie Hebdo toimetuses, mille tagajärjel sai mõne minuti jooksul surma 12 inimest, puudutab meidki siin Eestis rohkem, kui võiks arvata.

Eestit aitab edasi tööjõumaksude vähendamine, mitte astmeline maksuviletsus, mida jutlustavad need, kellele meeldib riiki kõverpeeglist vaadata.

Meie president ja enamik riigijuhte on viimasel ajal avaldanud arvamust, et eestlaste liigitamine esimese ja teise sordi inimesteks, neile kõikvõimalike siltide külgekleepimine   lodevuspagulane või kasulik idioot, meie siseturvalisust ei suurenda. Pigem ajab meid omavahel tülli.

Lapsepõlvest on meeles teed palistavad tihedad kuusehekid ja lagedamatele kohtadele püsti pandud lumeväravad. Nüüd on hekkidest järel vaid riismed ja lumeväravad on ammu unustusse vajunud. Progress asendas need roheliste võrkudega, mis ka lund mingil määral kinni pidasid.

Nädala algul ilmus välja Rohu küla põlengus kaduma läinud kass. Loomake oli küll vigastatud, kuid elus ning seda suurem oli isa ja poja rõõm, kui nad hukkunuks arvatud lemmiku leidsid. Paljude jaoks oli see väikene rõõmukild hirmsas tragöödias.

Eelmine oli tore aasta, vähemalt minu tuttavate ja sõprade jaoks. Miski ei seadnud kahtluse alla, et peenetundelisus suhtlemisel tulenebki inimlikkusest ja see domineerib meie nii-öelda tööstuslikus tsivilisatsioonis edasi.

Küsitluses on osalenud  inimest