Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Vastukaja Rein Siku külaloole “Lennart, Lennart, tõuse üles – Eesti muutub kemmerguks!” 15. novembri Virumaa Teatajas.

Hea valitsemise mõõdupuuks on avatus, kaasamine ja dialoog kodanikega. Selleks on erinevaid viise ja vahendeid. Need võivad olla küsitlused, gallup kodulehel, arengukava avalikud arutelud, vallaleht või sotsiaalmeedia.

Kui Tallinna linnavalitsus tuli kaks aastat tagasi välja tõeliselt asjaliku mõttega kehtestada tasuta ühistransport, olid paljud jahmunud. Kuid keskerakond on ju varemgi asju suurelt ette võtnud ja ära teinud. Olgu see siis tasuta koolitoit või Eesti Raudtee riigi omandisse tagasi ostmine. Meie ideid on algul ikka sõgedalt maha tehtud, ent aja möödudes võetakse neid kui loomulikke, vajalikke ja rahva hüvanguks tehtuid.

Kui väike olin, jumaldasin nukkudega mängimist. Mul oli neid kümneid: tillukesi, imikumõõtu ja ka üks täiesti suur nukk, mida ema minu jaoks aastaid hoidis ning mille alles teatud vanuses mulle andis.

Rakvere kesklinnas käib möödujate imestavate pilkude all jõulupuu püstitamine. Sellega teeb linn kummarduse säästlikkusele ja taaskasutusele, mis viimasel ajal väga popp tundub olevat.

Viimastele nädalatele on langenud üsna mitu rahvakalendri tähtpäeva: midruskipäev, simunapäev, hingedepäev, mardipäev. Traditsiooniliseks rahvakalendriks nimetatakse kindlate uskumuste, tavade, tabude, lõbustuste ja rahvalauludega seotud pärimuslikku ajaarvestust ja tähtpäevade süsteemi.

Homme on taas kodanikupäev. Päev, mil peetakse lugu tublidest kodanikest ja räägitakse meie kodakondsuse tähtsusest. Teemal, mis on parasjagu ka Toompeal arutelu all.

Sõidan hommikuti bussiga Pajustist Rakverre tööle ja õhtul jälle koju tagasi.

Lausa uskumatu, kuidas saab talv alati ootamatult tulla. Me naerame ja ilgume selle üle igal aastal, aga kui lumi maha tuleb, oleme taas samade probleemide ees – kahe sõnaga  öeldes püsti hädas.

Iga hamstereestlane väärib ordenit

Lõppeva nädala üheks ehmatavamaks uudiseks tõusis kahtlemata lugu sellest, et viimaste kuude jooksul on juba pea kümme koolilast narkoaine üledoosi tõttu haiglasse sattunud. Politsei pöördus viimases hädas vanemate poole, et need oma võsukestel silma peal hoiaks ja jälgiks, millega laps õigupoolest tegeleb.

Kas tõesti UFOd? Kahjuks mitte, sellisena on Rakvere-Narva maantee kohal end üles rivistanud Tallinna poole suunduvad reisilennukid.

Rakvere rahvamajja tõi 25. oktoober kokku hulga inimesi. Vähiliidu asutamisest möödus täpselt 20 aastat.

(1)

Kuna paljud ainult halvustavad Rakvere haiglat, siis mina tahaksin just kiita ja tänada kõiki osalejaid, kes olid seotud minu kahe ja poole aastase poja adenoidi operatsiooniga 18. novembril.

Kui meil avaneb võimalus ühe oma eeskuju kannul terve päeva käia ja tema tegemistel silma peal hoida, siis me kindlasti haarame sellest võimalusest esimesel sekundil kinni. Just nii minuga juhtuski – sain olla reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali töövari.

Kiponnieme pastor ja leinanõustaja Pertti Räty on külas Rakvere kirikupäevadel 1. detsembril kell 19 Karmeli koguduses, et rääkida teemal “Lootuse sõnumi õhtu” ning samas vaetakse mõtet leinanõustamise rühma vajadusest Rakveres.

Tants ümber riigipiruka ehk kampaaniad tuleva aasta parlamendivalimisteks on alanud. Hiljuti küsis minult IRLi esimees Urmas Reinsalu, mida arvan valimisea alandamisest. Vastasin, et see pole mitte ainult ekslik, vaid ka ebaeetiline. Miks?

Rägavere vald on aastaid otsinud rentnikku Mõedaku spordibaasile, mille ülalpidamine tillukesele vallale ilmselgelt üle jõu käib. Juba praegu on suur osa töödest, mis spordibaasis vaja teha, saanud ühele poole kohaliku mittetulundusühingu kirjutatud projektide toel või hoopis talgu korras.

Eesti inimeste hammaste tervisega on lood halvad. Sammu paremuse poole võiks astuda riikliku hambaraviprogrammi loomisega 2016. aastaks, mis hõlmaks ennetustegevust, vähemalt sajaeurost aastahüvitist abivajajatele ning pensionäridele proteesihüvitise laiendamist hambaravile.

Olge tähelepanelikud – nüüd ma avaldan oma suurepärase äriidee, mida olen juba aastaid endaga kaasas kandnud. Nimelt tahan teha Tõrma vana laguneva veetorni otsa tähetorni. Sinna ümber aga kogu teemapargi alates 4D ufodest ja lõpetades plastist Gagarini müügiga.

Kiltsi rahvamaja suure saali põranda ümber on meedias palju lära olnud. Mõni sõna ka siitpoolt.Seda ehitust rahastas Tallinna linnavalitsus. Tallinna linn kuulutas välja hanke. Vähempakkumuse alusel sai ehitajaks Borkholm Ehitus OÜ Tamsalust.

Riigikogu valimisteks valmistuvad parteid on lülitanud sisse järgmise käigu ning paisanud rahva ette oma välireklaami.

(18)

Vastu õhtut hääletas üks noor naine end mööduva auto peale. Sõiduk läks katki ja naine tegi ettepaneku, et kutsub oma automehaanikust mehe appi. Kui mees tuli, ütles autojuht: “Hea, et saite ­aega tulla, muidu oleksime siin hommikuni keppinud.” “Andke andeks, et segasin,” vastas mees, keeras auto ringi ja läinud ta oligi.

Vastu õhtut hääletas üks noor naine end mööduva auto peale. Sõiduk läks katki ja naine tegi ettepaneku, et kutsub oma automehaanikust mehe appi. Kui mees tuli, ütles autojuht: “Hea, et saite ­aega tulla, muidu oleksime siin hommikuni keppinud.” “Andke andeks, et segasin,” vastas mees, keeras auto ringi ja läinud ta oligi.

Trehvasin vaatama saadet “Pealtnägija”, kus näidati Virumaa metsaomanikke seoses lendorava kaitsealaga nende metsas. Nn “metsa omanikud” soovivad küll lendoravat kaitsta, ent seejuures soovivad nad ka ise ellu jääda ...

Värske ETV saate “Pealtnägija” lõik lendoravast ja metsaomanikest, eriti selle järelkajad, tekitasid tunde, et nüüd on selgunud Eestimaa kõige halvemad inimesed – need on väikemetsaomanikud, kes soovivad oma metsast materiaalset tulu teenida. Meie igapäevane kommentaarium õnnistas neid Tudulinna mehi selliste tiitlitega nagu “ärikas”, “tõenäoline salakütt”, “mujalttulnud sahkerdaja” jne.

Inimene olla harjumuste ori. Vabadust ei igatse muidugi mitte iga ori, sest inimesed on erinevad.

Rõõm oli hommikustest raadiouudistest kuulda, et Austraalia peaminister Tony Abbott lõpetas Brisbane’is toimunud G20 tippkohtumise maailmaliidrite kokkulepitud majanduslubadusega kiirendada 2018. aastaks majanduskasvu vähemalt 2,1 protsendi võrra.

(1)

Lennart, Lennart, tõuse üles – Eesti muutub kemmerguks!

Selle nädala inspiratsioonipuhangu andsid mulle, ja usun, et ka mõnele lehelugejale, perekond Poolametsad, kes suve keskel pealinna elu sinnapaika jätsid ning oma elu Kulina mõisas sisse seadsid.

Nädala näoks on Kiltsi rahvamaja põrand, mis pälvis üleriigilist tähelepanu peaaegu kõikides meediakanalites.

Kaheksakümnendate aastate paiku töötasin ma sovhoosis kaadriinspektorina. Issake, keda me küll tööle võtsime, ka tööpõlgureid ja kriminaale, sest töökäsi oli vaja. Kord käskis direktor võtta koguni 17 korda karistatud retsi, kes oli oma elust enam kui poole kinni istunud. Ja andsime sellistele korterigi.

Pärast Teist maailmasõda on Euroopas territoriaalselt laienenud ainult kaks riiki: Saksamaa ja Venemaa.

Kätte on jõudnud pime ja niiske aeg. Hommikuti ja õhtuti on teedel udu, mille seest vupsavad maanteel vastu ühesilmsed tondid, keda mõnikord märkad alles viimasel hetkel, sest see ainukegi silm hõõgub vaevu.

Järjekordsete riigikogu valimisteni on jäänud 100 päeva ning ainus, mis praegu nendele viitab, on tuntud inimeste kasvanud aktiivsuse parteisse astuda või parteid vahetada.

Tapa vallavolikogu otsustas asuda koostama nn kaasavat eelarvet. Nähti ette, et igaüks võib esitada idee kuni 10 000 euro investeerimiseks objekti, mis peab olema vallaga seotud, pakkuma avalikku hüvet, olema vallas avalikus kasutuses ning millest järgnevatel aastatel ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla eelarvele.

Enam kui kümne aasta tagasi toimus üks missioonikonverents, kus esinesid poliitikud, teadlased ja ka teised arvamusliidrid.

Meie ukse taha saabusid üleeile õhtul mardisandid, lausa kaks seltskonda. Esimesed neist olid toredad ja heatahtlikud, nagu mardisandid olema peavad. Laulsid ja lahkusid.

Riigi poolt on muidugi tore samm maksta kinni kõigi üldhariduskoolide õpilaste lõunasöögid. Teisalt teame ammu, et suuremates omavalitsustes ei jätku õpilase kohta makstavast rahast lõuna valmistamiseks ning omavalitsused maksavad “tasuta” koolilõunale peale.

Keeleteadlane Udo Uibo pani tänavu kirja näiliselt lühikese ja selge eestikeelse lause: “Üllas kuninganna veendus alluvate voorustes.” Kui seda lauset oleks lugenud aga Kristjan Jaak Peterson, ei oleks ta sellest mitte sõnagi aru saanud? Miks?

Tegemist on otsekui olümpiamängudega, sest toimuvad need võistlused iga nelja aasta tagant. Tegelikult on neil võistlustel teine nimi ka – riigikogu valimised. Aga paralleele olümpiamängudega võib leida teisigi. Alasid on palju, vahel ka uusi, näiteks inimeste kooselu modernse (?) vaatega seonduvalt. Eelmistest valimistest meenub vajadus midagi tuumaenergeetikaga seonduvalt arvata, aga üks hiidlaine Jaapanis – ja teemagi Eesti poliitikast mõneks ajaks eemale uhutud.

Jõulud pole kaugel. Üks märk sellest on e-postkasti potsatanud reklaamkiri soovitusega, et kui pudi-padi kingitus pole minu arvates parim viis pühade ajal heameelt teha, siis võiks “kingikotti pista elegantselt pakendatud valge kirve, mis kaunistab igat kodukollet”.

Maapiirkonnad vaevlevad perearstide puuduses, kättesaamatu on ka ämmaemanda abi, koduõendus- ja füsioterapeudi teenus. Olukorda võiks mõnevõrra leevendada tervisekeskused, kuhu koondunud spetsialistid saaksid korralikes ruumides tööd teha ja näiteks raamatupidamisteenust jagada.

Samal teemal: “Jõhkralt piinatud kass roomas abi järele”, Virumaa Teataja, 14.10.2014

Kuressaare väärikate ülikoolis küsiti minu käest, mida täpselt hakkab Andrus Ansip uues Euroopa Komisjonis tegema. Uue komisjoni võimaluste üle on juba spekuleeritud, muu hulgas on ennustatud, et komisjonis tuleb segadus, sest uus struktuur ei võimalda komisjonil toimida.

Sattusin korra ujula riietusruumis Tarva korvpalluri Kaspars Ciprussiga kõrvuti tegutsema. Kui ta kappide vahel püsti tõusis, paistis tema koljatikasv eriti hästi silma.

Küsitluses on osalenud  inimest