Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Uuema Eesti ajaloo üks kurvemaid on 1944. aasta oma sõjaliste sündmustega. Nende sündmuste arengu tagajärjena toimus suur põgenemine 1944. aasta sügisel, mida põhjustas Saksa sõjaväe taandumine Eestist ja ees seisev teine Nõukogude Liidu okupatsioon.

Neljapäeval avalikustas SA Innove kevadiste riigieksamite põhjal valminud koolide pingeread, kus suuri üllatusi ei olnudki, kuid igaaastane vaidlus pingeridade vajalikkuse üle sai taas tuult tiibadesse.

Mis juhtub “Seitsmeteistkümnenda nuku suvel”? Miks jõuab 44 aasta eest Rakveres mängitud näidend taas lavale? Mis saab, kui püüda peatada aega? Arutleb lavastaja Toomas Suuman.

Juba 2010. aastast alates on vanavanemate päev Eestis riiklik tähtpäev. Septembri teine pühapäev on pühendatud just neile.

Praegusel ajal on pea kogu eesti rahvas ärevil suure idanaabri agressiivse käitumise pärast Ukrainas ja meie idapiiril ning muretseb oma riigi kestlikkuse pärast. Paistis, et muud teemad enne riigikogu kevadisi valimisi pole üldse tähtsad.

Venemaal pandi koduaresti järjekordne miljardär. Nimi polegi tähtis. “Jää hakkas liikuma, härrad vannutatud mehed,” ütleks suur kombinaator Ostap Bender selle peale.

Piimatootjad korraldasid eile Tallinnas Vabaduse väljakul protestiaktsiooni, jagades kõikidele tasuta piima. Kohale tuli tuhandeid inimesi ja loomastunult hakati tasuta piima pärast trügima ja nügima.

Rakvere linnas on linnapäevi tähistatud alates 2002. aastast, kui möödus 700 aastat Rakverele linnaõiguste andmisest. Tookord avati tarva kuju ja esimest korda toimus Pikal tänaval käsitöölaat. Linnapäevad on kõik need aastad kogukonna kokku toonud ja linna külalisi meelitanud.

Pärast puhkust on Lääne-Viru Pensionäride Ühingus uks taas avatud. Soovime, et pensionäridel jätkuks elurõõmu ja tervist meie üritustel kaasalöömiseks. Meist endist oleneb, millisena oma elu maailmas kogeme.

Sõnumeid on kahesuguseid. Ühed on selged, teised segased. Ühed aitavad edasi, teised teevad nõutuks. Olgu kasutusjuhend, leping või koduleht.

Tervise arengu instituut alustas teavituskampaaniat “Mees peab olema viljakas”, et meestele meelde tuletada soovitust süüa vähemalt viis peotäit puu- ja köögivilju päevas. ­Uuringud on näidanud, et teadlikud sellest, kui palju tuleks päevas puu- ja köögivilju süüa, on vaid 9% meestest.

(1)

Hooldustöötajaid vajatakse eri valdkondades: tervishoius, hoolekandeasutustes, avahoolduses. Nad töötavad lastega, täiskasvanutega, eakatega, erivajadustega inimestega – tervete ja haigetega. Kahjuks ei ole hooldustöötaja eriala Eesti ühiskonnas väärtustatud. Ikka veel arvatakse, et see on lihtne ja räpane töö, mida võib teha “inimene tänavalt” üliväikese töötasu eest. Kuid mõelgem korraks. Kas tahaksite, et teile kalli lähedase inimese eest vastutaks ja hoolitseks hooldustöötaja, kes pole saanud vastavat väljaõpet?

Võsul hakkasin ühel päeval mõtlema, mida kõike enam ei ole. Kõigepealt tuli meelde buss. Mitte seepärast, et see kangesti hää ja armas oleks olnud, eelkõige jäi see buss meelde aegluse tõttu. Tartust on Võsule 165 kilomeetrit. Buss hakkas kell kaks Tartust minema ja Võsule jõudsime poole seitsme paiku. Nüüd seda bussi enam ei ole, aga rahvas mäletab ja tagantjärele tundub isegi armas. Võib-olla sellepärast, et aeglasemini enam ei saanud.

Lõppeval nädalal puutus tavakodanik suuremal või vähemal määral kokku kolme kriisiga.

Lugenuna 8. septembri Postimehe ja Eesti Päevalehe artikleid leian, et ikka on vaja riigikaitset – justkui ka konnakesel krokodillide (suurte ja väikestegi) vastu.

Kuigi on ka teistsuguseid kogemusi, räägivad paljud metsaskäinud, et seeni on tänavu hästi palju. Saagikusest rohkem üllatab seenesõpru, et nii rohkesti on puravikke ja need on enamasti puhtad, ussid justkui poleks neid üles leidnud.

Arvo Pärt, maailmas kõige enam mängitav klassikalise muusika autor elusolevate seas, Rakvere linna aukodanik, on prohvet, kes on kuulus ka omal maal.

Aeg-ajalt kuuleb arvamusavaldusi, et miks peab põllumajandust toetama, kui enamiku teiste majandusvaldkondade puhul seda ei tehta. Et las elavad põllumehed samuti turureeglite järgi.

No teate küll seda ärevust, mis vaikselt ligi hiilib, kui pihlakamarjad punaseks värvuma hakkavad, sest koolilastele tähendab see peatset saabuvat uut õppeaastat ning sellele eelnevat pliiatsite, vihikute ja kaustikute ostmist.

Lehtses paneb uksed kinni postkontor. Öelda ju võib, et inimesi jääb maapiirkondades vähemaks ja pole mõtet alalisi palgaliste töötajatega kontoreid ülal pidada, aga eks teisalt tingib see omakorda elu ja inimeste kadumist kohtadest, kus olulisemaid teenuseid enam tarbida ei saa.

EELK Rakvere Kolmainu koguduse rahvas koos oma sõpradega külastas igasuvise reisi raames seekord Hiiumaad ja sealseid kogudusi. Sõit algas 29. augusti varajastel hommikutundidel Rakverest kiriku juurest ning tagasi tulime  järgmise päeva hilisõhtul, kui taevas särasid kuu ja tähed.

Septembrikuu kolmandal päeval paluti mul esineda Poola rahvusvahelisel majandusfoorumil debatil, mille teemaks ühtsete tulumaksureeglite kehtestamine ettevõtetele, kes tegutsevad mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis. Euroopa Komisjon on käinud välja idee, et rahvusvahelised ettevõtted saaksid kasutada tulumaksu arvestamisel ühtset süsteemi, selmet teha seda igas riigis eraldi ning arvestada kasumist maha teistes riikides kantud kahju.

Käesolev nädal on aeg, mida paljud pikisilmi ootasid. Võsukesed ehk elu õied otsiti vanavanemate aianurkadest üles, pesti puhtaks ja viidi ostukeskusesse uusi dresse-tosse-sandaale passitama. Esmaspäevast algas taas põnev kooliaeg. Meie maakonnas alustas kooliteed 664 vahvat koolijuntsut. Astriõied kramplikult pihku surutud, tehti tutvust esimese klassijuhatajaga. Jõudu ja kannatlikkust teadmistevundamendi esimeste, tähtsaimate kivide paika sättimisel!

Jaanipäev, kui päev oli aasta pikim ja öö lühim, on jäänud mitme kuu taha ning uksele koputav sügis toonud ka pimedamad õhtud.

Millise mulje jättis president Barack Obama kõne?

Tänavu jagunevad arvamused seente kohta kardinaalselt kaheks, On inimesi, kes hindavad tänavust aastat väga heaks seeneaastaks, rikkalikuks eeskätt puravike poolest. Nähtud pungil puravikukorvid annavad teada, et kohti teades on võimalik korraliku saagiga metsast välja tülla. Seda kinnitab ka tänases Virumaa Teatajas ilmunud lugu, kus Mõedaka külas elav Lea Koppen näitab umbes paarikümmet taldrikusuurust sirmikut.

Meilt küsitakse sageli pealkirjas püstitatud küsimust. Kõige lihtsam on vastata, et see on kool, kus võivad kõik õppida, tegeleda oma hobiga või täiendada end tööalaselt. Kursuste teemad on seinast seina. Samuti ulatub koolituste maht kolmetunnisest vabajoonistusest kuni 320tunnise floristikoolituseni. Aastas õpib siin üle 5000 inimese. Niisama kirju kui on kursuste valik, on erinevad meie õppijad. Nende ainuke ühine joon on suur tahe õppida ja midagi uut kogeda.

On kahetsusväärne, et Virumaa Teataja 29. augusti juhtkiri naeruvääristas omavalitsusi, näiteks Tallinna linnavalitsust, kes on julgenud seada piiranguid lausjoomise vastu tänavatel ja teistes avalikes paikades. Samalaadseid piiranguid on teinud ka Pärnu ja Elva linn. Olen veendunud, et linnad ja vallad käituvad õigesti, seades taolisi alkoholipiiranguid, sest see on kindel märk oma elanikest hoolimisest.

Kuulsin ühelt klienditeenindajalt, et müügisaali tuli vene keelt rääkiv naisterahvas ning nähvas riigikeelse teretamise peale, et varsti peate kõik vene keeles rääkima hakkama, et meie omad on peatselt kohal.

Ameerika ühendriikide president Barack Obama ütles eile Tallinnas koos president Toomas Hendrik Ilvesega antud ühisel pressikonverentsil seda, mida talt kõige rohkem oodatigi – et Eesti ei jää enam kunagi üksi ja USA pühendub Eesti julgeoleku kaitsmisele. Just julgeolekugarantiide kinnitamist oodati temalt Ukrainas toimuva valguses siin Eestis vahetult enne NATO tippkohtumist.

Eesti vabariigi ülemnõukogu hääletas 20. augusti hilisõhtul Eesti vabariigi õigusliku järjepidevuse alusel taastamise poolt. Taasiseseisvunud riigi tähtsaimaks ülesandeks oli korraldada Vene vägede lahkumine, ent selleski küsimuses oli erimeelsusi.

Septembri esimestel päevadel näeb politseinikke sageli koolide juures, et tagada liiklusohutus. Jälginud juba mitu aastat kooli alguses ülekäiguradadel toimuvat, on hakanud silma nii mõndagi, mida tahaksin lapsevanematele südamele panna.

Minu sõbrad Rakveres ja võimalikud lugejad Virumaa Teatajas. Olen kevade ja suve jooksul olnud mitmel korral haiglas ja kodusel ravil. Olen üritanud jälgida maailmas sündivat, kirjutada ja lugeda olulisi raamatuid.

Mul veel lapsi ei ole, aga kui kunagi on, siis annan neile esimesel koolipäeval pihku purgi mett, kangi suitsuvorsti või pangetäie kartuleid ja saadan nad kooli.

Kõik on uus septembrikuus! Laste jaoks on see alati hästi põnev – uued riided, uus kott, värsked vihikud. Juba mitu päeva enne kooli tõstis nii mõnigi laps kooliasju virnast teise ja sättis kotti.

Uue nädalaga saab alguse uus kooliaasta. Ka sel aastal õpilaste arv üldjuhul küll väheneb, ent võrdluses eelmise aasta andmetega näiteks Haljala, Kadrina, Laekvere, Rägavere ja Vihula vallas ning Rakvere linnas prognooside kohaselt suureneb.

Järjekordne aasta täis mitmekülgsete teadmiste omandamist on algamas. Paljude jaoks tähendab see koolitee jätkumist, aga tervele hulgale lastele on 1. september täiesti ainulaadne ja kordumatu päev – ees ootavad esimene õpetaja, uued sõbrad, uued teadmised, esimene aabits.

Lõbusad ja kohati suisa piinlikud videod inimestest, kes endale jääkülma vett pähe valada lasevad, sellest tehtud filmiklipi Facebooki tõstavad ning väljakutse järgmisele kolmele inimesele esitavad, on viimastel päevadel kõvasti furoori tekitanud.

Usun, et selle suve palavust meenutatakse vähemasti uue kevadeni, kui just talv või muu äärmuslik juhtum meid vahepeal oma jõuga jalust ei löö, sest peagi mööduvat kaunimat aastaaega me maal annab tükk aega mäletada.

Esmaspäeval, kui lapsed, lilled peos, kooli tõttavad, kohendame meie, nende vanemad, veel korraks mineja lipsu või kraed ning vaatame pika pilguga järele.

Alkoholi tarbimist avalikus kohas lubav seadus leiab järjest rohkem kommenteerimist ja reaktsioone. Ka kohalikud omavalitsused on hakanud omapoolseid alkoholivabasid alasid kehtestama. Kuigi Tallinna linn kehtestas joomakeelu kogu linnas, tehti ometi provokatiivne erand Kadrioru ja Toompea suhtes. See on lausa haletsusväärne, milliseid mänge meie liivakastis nimega Eesti mängitakse.

Paljud väikesed tüdrukud-poisid rõõmustavad järgmisel nädalal esimest korda kooli minnes.

Näiteks võib meelelahutuskeskuse voolu­võrgust väljatõmbamine ooterežiimis hoidmise asemel säästa kuni 50% selle kogukulust.

Hannes Võrno tõi kunagi valimiste teemal tabava võrdluse, et enne valimisi on poliitikud aktiivsed nagu küla jaanituli – tehakse külakiigel suurt hoogu ja ärbeldakse. Kui valimised läbi, siis jääb kõik vaikseks nagu jaanipäevale järgneval hommikul, kui külaplatsil vedelevad veel üksikud õllepurgid.

Augustis hakkas kehtima looduskaitset ja igameheõigust reguleeriv seadus, mis on põhjustanud nii vastakaid arvamusi, kriitikat kui infomüra.

Paar aastat tagasi, kui algas vajaduspõhiste peretoetuste rakendamine, seati Eesti sotsiaalpoliitikas eesmärk jõuda sellise ühiskonnani, kus toetusi makstakse neile, kes abi vajavad, ning nii, et abi on tuntav ja toetav, mitte sümboolne. Nüüd astutakse järgmine samm – taastatakse riiklik matusetoetus vähekindlustatutele.

(1)

Eesti esileedi Evelin Ilvese vallatu temp Tallinna lõbustusasutuses annab alust üldistuseks, et naistel on kaksikmoraal. On ju esileedide üks rolle, just rolle, olla kodusoojuse ja -hoidmise sümboliks.

„23.august 1989 oli õigluse taastamise ning võidupäev, kus pea kaks miljonit eestlast, lätlast ja leedulast seisid koos Balti ketis okupatsioonivõimude vastu ja meilt vägivallaga võetud iseseisvuse poolt,“ kõneles president Toomas Hendrik Ilves täna Balti keti 25. aastapäeval Lilli piiripunktis, Karksi ja Naukšene omavalitsuste korraldatud meenutusõhtul.

Küsitluses on osalenud  inimest