Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Käisin hiljuti vaatamas Toomas Suumani lavastust “Seitsmeteistkümnenda nuku suvi”. Hoiatati, et ajaliselt küllaltki pikk lugu – kolm vaatust.

Peaminister Taavi Rõivase valitsuse julgeolekule keskenduv riigieelarve väldib ühepäevaliblika mõtlemist või jalustrabavaid loosungeid. Kulutused on suunatud selliste pikaajaliste eesmärkide saavutamisele nagu turvalisus, korras majandus ja igaühe parem toimetulek.

Olen sel sügisel Rakvere vahel liikudes tähele pannud üksikult ja paarikaupa kurvalt konutavaid peremehetuid jalavarje.

Lääne-Virumaa elanikud peaks end nüüd küll väga turvaliselt tundma, sest alates oktoobrist paikneb Tapal Ameerika ühendriikide soomusüksus, mis kohalikes ka parasjagu elevust tekitanud. Nii linnapildis kui ka sotsiaalmeedias.

Mul vanem õde helistas, et tead, plika, Simuna koolile minnakse kallale, seda ei saa mingil juhul lubada, sest maja on võimas.

Kui soomlased veidi enam kui veerand sajandit tagasi Rakverre lihakombinaati ehitama hakkasid, lõi see provintsilinnas elu kihama. Paljud noored naised leidsid endale lahe tagant peigmehe, ehitajad täitsid hoolega kohalike toitlustusettevõtjate kaukaid.

Milliseid emotsioone tekitab ilmajaama ennustus esimesest lumest?

 

Rakvere Tarva leegionär Denarius Darby on sellise kummalise välimusega Aqva basseinis.

On hommik, alustad oma päeva ega oska aimatagi, kuidas ta kulgeb või lõppeda võib. Nii ka seekord. Ühtäkki seisad fakti ees, et oled justkui hooletult parkimisplatsilt tagurdades jätnud märkamata auto taha sõitnud sõiduki. Õnnetus ei hüüdnud tulles. Kuidas kõik täpselt juhtus, ma ei teagi.

Kunda sadama arenguvisioonis oleme ette näinud rahvusvahelise liinilaevanduse tekke otse üle Soome lahe ajaloolisel Kotka–Kunda liinil.

Iga mõne aja tagant tõstetakse üles küsimus, kas kõrgharidus peaks olema tasuline või tasuta.

Henno Käo kirjutas kunagi Kukerpillidele laulu vanadest majadest. “Vanad armsad majad, puumajad lõbusad – on tulnud uued ajad, te peate kaduma,” algas see. Ega praegugi, aastakümneid hiljem, pole suurt midagi muutunud. Kaovad lõbusad puumajad ja kaovad ka kivimajad.

Oktoobri esimesel nädalavahetusel tähistati õpetajate päeva eesmärgiga juhtida tähelepanu õpetajaameti tähtsusele ning selle ametiga kaasnevatele probleemidele.

Nii kaua kui ennast mäletan, ei ole ma riiki mitte kunagi kirunud. Ma olen kirunud inimesi ja olukordi, aga mitte riiki.

Eelmisel nädalal ilmus Virumaa Teataja digilehes nupp sellest, et Rakvere gümnaasiumi algklassimajas puuduvad tütarlaste tualetis prilllauad. Nördinud vanemaid pahandas eriti asjaolu, et tualetti kasutavad pisikesed algklasside tüdrukud, kes ebamugavates oludes igapäevaselt toimetama peavad.

Nädalat lõpetanud suur jalgpallimäng Inglismaa ja Eesti vahel pani kõrva teritama ka need inimesed, kes muidu jalgpallist ega ka spordist suuremat ei hooli.

Milliseid emotsioone tekitab kooselu­seadus?

Mõne Tapale jõudnud Ameerika sõduri ajas pressi jaoks korraldatud rivistus suisa haigutama.

Milliseid emotsioone tekitab kooselu­seadus?

Hiljuti käis meediast läbi uudis, et inimesed pelgavad ebausu tõttu loomade varjupaigast musti kasse võtta. Tundub kummaline ajal, kui oleme siiralt uhked oma e-riigi ja Skype’i ja arvukate kõrgtehnoloogiliste saavutuste üle, muretseda nõidade, tuleriitade ja arvu 13 pärast.

Mõne Tapale jõudnud Ameerika sõduri ajas pressi jaoks korraldatud rivistus suisa haigutama.

See ei ole minu peakiri, näppasin selle Rainer Werner Fassbinderilt, saksa filmirežissöörilt ja stsenaristilt. Elupõletajast Fassbinder suri hea hulk aastaid tagasi kokaiini üledoosi tõttu, kuid tema kunagi kirja pandud sõnadega saab iseloomustada väga hästi ka praegust elu.

Pühapäevane hommik algas sõna otseses mõttes kuldses sügises. Kuldne päike säras värvilistel puudel, õhk oli karge ja selge. Armas sügisene Eesti ... Kuni kurikuulsa meeleavalduseni jättis kooseluseadus mind üsna külmaks, ent pärast ühte tundi pühapäevasel Toompeal tunnen, et tahan kodanikuna sõna sekka öelda.

Toompeal korraldatud meeleavaldus perekonna ja demokraatia kaitseks – peavoolumeedias samavõrra mustatud kui Hirvepargi kogunemine kakskümmend seitse aastat tagasi – väärib ajaloos kohta tema kõrval.

Viimasel ajal on mitmed Eestis tegutsevate jäätmekäitlusettevõtete juhid ajakirjanduses väitnud, et Euroopa jäätmemajandus on tupikseisus ning selle põhjuseks on kohalike omavalitsuste tegevus. Samas pole ei Euroopa Komisjon ega ükski üleeuroopaline jäätmekäitluse assotsiatsioon või liit ametlikult ühtegi sellekohast avaldust teinud ega uuringut esitlenud.

Maailmaparandajatel on vana ütlemine: mõtle globaalselt, aga tegutse lokaalselt. Me võime muretseda maailma rahu või vihmametsade pärast, ent reaalselt elu paremaks muuta saame ainult siis, kui lahendame ükshaaval väiksemaid ja suuremaid probleeme meie ümber – oma peres, kogukonnas ja kohalikus omavalitsuses.

Euro tuli Eestis kasutusele mõni kuu vähem kui neli aastat tagasi ning muutis numbrid hinnasiltidel ja palgalehel väikeseks, pannes mõnegi ohates ütlema, et uue rahaga ei harjuta ilmselt kunagi.

Eesti inimõiguste keskus tõi välja kooseluseaduse eelnõud puudutavad küsimused ja vastused. Virumaa Teataja vahendab kommentaarideta sealt lõigu.

On nii tavaline kuulda, et ega siin maailmas pole midagi suurt muutunud. Inimlaps jäävat ikka oma maiste ihade ja soovide orjaks. Ühelt poolt näib see mõte väär, sest meid ümbritsev keskkond on lausa radikaalseid pöördeid teinud, aga teisalt kostab rahva suust ju igal ajajärgul kehtivaid arvamusi ühiskonna ja elu kohta. Tähendab, tehnika ja arvutiseerimine ei mõju inimpsüühikale päris pärssivalt. Muidugi, põlvkonniti on asjad ehk teisiti, kuid pädevat uurimust selles valdkonnas pole ma leidnud.

Eneselegi üllatuseks ootasin sel nädalal, et toimetuse lauale jõuaks Äripäeva avaldatud lisa, kus 500 Eesti rikkamat inimest ritta seatud.

Tänavusel aastal on vikat lõiganud iseäranis isukalt muusikapõldu. Kuulsaid muusikuid on lahkunud ridamisi, kui meenutada Peeter Sauli või Jaak Joalat, Rakvere saatis mõni aeg tagasi igavikku austatud orkestrijuhi ja pedagoogi Jüri Takjase ning alles hiljuti lõpetas helisemise veel üks kelluke – Ville-Markus Kell.

Eesti põllumees ei konkureeri praegu mitte teise maamehega Eestist, vaid eeskätt teiste põllumeestega ­Euroopa Liidust. Selleks et konkurents oleks õiglane ja võimalik, peavad Eesti valitsuse toetused meie põllumeestele olema samaväärsed teistes riikides makstavatega.

Millal sa viimati ühel korralikul maapeol käisid? Mina igal juhul ei mäletagi, küllap see aastaid tagasi mõni jaanisimman oli.

Tänapäeval võivad inimesed end juba liigitada nendeks, kes mäletavad, kuidas istutakse tualetipotil ilma nutitelefoni näppimata, ja nendeks, kes seda ei mäleta. Raamatuga aga käidi tualetis varem ja käiakse siiani. Kui nii intiimsesse kohta kaasa võtmiseks miski sobib, siis võib seda pidada inimese parimaks sõbraks. Isegi paremaks kui koera.

Südamlik tänu kivikunstnik Elvart Silverele imelise uue elu andmise eest Muuga koolimajale, mille 19. septembril 1944 hävitas süütepomm punaväe lennukilt. Kivisse raiutuna seisab nüüd oma kunagisel kohal meie ilus koolimaja.

Kanepi üha laialdasemale pruukimisele aitavad kaasa ka igasugused müüdid: looduslik kraam, ei see tee tervisele midagi halba, suitsetamisel tekib pingelangus, mured kaovad ja üleüldse on imehea olla.

Hiljuti lõppes suvi, mil Tallinnas peeti XXVI laulu- ja XIX tantsupidu “Aja puudutus. Puudutuse aeg”. Ei ole just palju inimesi, kellest see suur pidu mööda oleks läinud. Nauditi kohapeal, televisiooni ja raadio vahendusel.

Kindlasti leiavad nüüd paljud, et mida, mina saan küll ilma tehnikata hakkama ja millest ta seal üldse räägib.

Teatrirahva kolm lemmiksõna, mida publiku suust kuulda tahetakse, on ilmselt “hea tükk oli”. Selline lühike, tabav ja ausalt kokkuvõttev lause, sest ega sügavamat analüüsi polegi ju tarvis, las sellega tegelevad teatrikriitikud ja -uurijad.

Nüüd see siis juhtus – me saame endale reketlonihalli.

Estonia huku 20. aastapäeva eel sirvisin arhiivis toonaseid Virumaa Teataja numbreid.

Virumaa Naiste Tugikeskus MTÜ oli tänavu korraldatud Rakvere rattaöö heategevuspartner, mille tulemusena saadi toetust 3635 eurot. Toetuse kasutamise üks eesmärk oli psühhoteraapia pakkumine vägivalla ohvriks langenud naistele ning teine Virumaa Naiste Tugikeskuse tegevusest teavitamine Virumaal.

Möödunud nädalal käis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker välja uue komisjoni koosseisu. Nagu meilgi nimetab riigikogu valitsuse ametisse, ei asu ka Euroopa Komisjon, mida võib tinglikult nimetada Euroopa valitsuseks, tööle enne heakskiidu saamist ­Euroopa Parlamendist.

Viimasel ajal on Virumaa Teatajas ilmunud järjest pildid ja video Rakvere tänavatel silma hakanud eluheidikutest – joodikutest. Eks nad ole ju varemgi linnakodanike silma riivanud, aga alates 1. juulist jõustunud uus korrakaitseseadus, mis lubab avalikes kohtades alkoholi pruukida, annab neile ka politsei eest lisakaitse.

Enne seda, kui mind paar aastat tagasi kalamehepisik tabas, suhtusin kalamehejuttudesse skeptilise muigega. Nüüd oskan neis ka tõetera näha, sest need kõige suuremad kalad kipuvad ikka enne kaldale saamist konksu otsast ära minema.

Uuema Eesti ajaloo üks kurvemaid on 1944. aasta oma sõjaliste sündmustega. Nende sündmuste arengu tagajärjena toimus suur põgenemine 1944. aasta sügisel, mida põhjustas Saksa sõjaväe taandumine Eestist ja ees seisev teine Nõukogude Liidu okupatsioon.

Neljapäeval avalikustas SA Innove kevadiste riigieksamite põhjal valminud koolide pingeread, kus suuri üllatusi ei olnudki, kuid igaaastane vaidlus pingeridade vajalikkuse üle sai taas tuult tiibadesse.

Mis juhtub “Seitsmeteistkümnenda nuku suvel”? Miks jõuab 44 aasta eest Rakveres mängitud näidend taas lavale? Mis saab, kui püüda peatada aega? Arutleb lavastaja Toomas Suuman.

Küsitluses on osalenud  inimest