Logi sisse
Aktiveeri
digileht

20. saj algul romaanis “Kuu ja kuuepenniline” mõtiskleb W. S. Maugham: “... ilumõiste tegelikku olemust tajumata kasutavad inimesed seda oma kõnepruugis kergekäeliselt ja läbimõtlematult, mistõttu ilumõiste ise, millele on külge kleebitud sadakond triviaalset sõna, on kaotanud oma esialgse väärtuse.

Jüri Mildeberg kuulub nüüd koos Pablo Picasso, Salvador Dali ja Gustave Doréga don Quijote vennaskonda. Kunstnikul valmisid illustratsioonid maailmakuulsa teose 4. peatükile.

Helilooja Arvo Pärti tunnustati Jaapani maineka kultuuripreemiaga ning valiti rahvusvahelise Uue Muusika Ühingu auliikmeks.

“Olete tulnud siia ikka Chopini, mitte Sinikkat kuulama,” ütles Tapa kultuurikojas Soome pianist Sinikka Holma-Peets, tutvustanud lühidalt heliloojat ja kõlama hakkavaid teoseid.

Kuidas lendavad rahvuslikus mängus hakki lapsed-viljavihud ning keerleb inimestest käsikivi, õpetasid virulastele hõimlased Permikomist.

Poolas Wroclawis toimus tänavune rahvusvahelise Uue Muusika Ühingu (ISCM) poolt korraldatud festival, mille raames läbi viidud koosolekul otsustati valida ühingu auliikmeks Arvo Pärt.

Äsja 70. sünnipäeva tähistanud kirjanik Kalju Saaber, virulasest vaimurändur, võinuks saada hoopis mööbelsepaks või astronoomiks. Ent tema missioon on inimeste lood kirjandusse panna, kulugu romaani peale kolm nädalat või 20 aastat.

Eestis juba 26. korda toimuvate soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade raames annab Lääne-Virumaal 15. ja 16. oktoobril kontserte permikomi rahvamuusikaansambel Mitša Asõv ehk Selge Hommik.

Inimloomusesse on peidetud palju salasoove ja kirgi ning iialgi ei või teada, milline neist kord võimust võtab. Kui 11. oktoobril 1924 tollases Mõisaküla alevis ilmavalgust näinud Eduard Leppik noorukina kruustangide taha aastateks rauakolakat viilima oleks jäänud, olnuks see tol ajal asjade normaalne käik. Rauatööle pääsesid vähesed, enamikust said pastlakandjad ja juhutöölised.

Valminud on “Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia” uus, täiendatud väljaanne – DVD-kogumik Lennart Meri dokumentaalfilmidega. Kolmel DVD-l on seitse dokumentaalfilmi aastatest 1970–2011, kokku kaheksas keeles.

Rakvere muusikakoolis alustas Jüri Takjase ootamatu lahkumise tõttu tühjaks jäänud saksofoniklassis septembrist tööd uus õpetaja, Tapalt pärit Artjom Roditšenko.

Kadrinas on nüüd ajamasin. Kel uudishimu, saab sellega vuhiseda tuulekiirul mööda aastakümneid ja isegi aastasadu. Tarvitseb vaid küsida: “Mida teame Kadrinast?”

Lugemine on keeruline kunst. Nõuab vaeva ja harjutamist, et tähtedest moodustuksid sõnad ja sõnadest lood. Lugemiskoer Hector aitab lapsi vahvate raamatute ja lugemisrõõmu juurde.

Kui rakverlasi hakkab raamatukogus rõõmustama koer, siis Ulvi raamatukogu külastajad saavad hoopis kilpkonna imetleda.

Rakvere Galerii ootab sügisnäituse “Midagi ilusat” töid galeriisse laupäeval, 4.oktoobril kella 10-14.

Täna jõuab Eestisse kahe Soome teatri – Lahti Vanha Juko ja Tampere Telakka ning Rakvere teatri koostööprojekt “Kullervo”.

Kui ilusad inimesed kohtuvad mituteist aastat ilusas suves ja ilusas kodus, kas nad on kestvalt õnnelikud? Kui kaua saab korrata kordumatut nooruspõlve suve?

Homme jõuab Eestisse kahe Soome teatri - Lahti Vanha Juko ja Tampere Telakka ning Rakvere teatri koostööprojekt "Kullervo". Lisaks kolmele etendusele Rakveres näeb „Kullervot“ ka Pärnus ja Tallinnas.

Pühapäeval, 28. septembril esilinastus Rakvere teatrikinos ajalooline dokumentaalfilm "Rakvere romaan - ajalooline tõde või kirjaniku fantaasia?", mis filmi autori Jaanus Leki sõnul igati huvitav välja kukkus.

Kristjan Svirgsdeni film “Heinz Valk” valiti Torontos toimuva eestlaste dokumentaalfilmifestivali ja lühifilmide võistluse EstDocsTEN programmi.

Lääne-Viru maavalitsus ja Lääne-Virumaa keskraamatukogu kuulutavad välja konkursi “Lääne-Viru aasta raamatukoguhoidja 2014” tiitlile.

Pühapäeval kell 15 esilinastub Rakvere teatrikinos film “Rakvere romaan – ajalooline tõde või kirjaniku fantaasia?”.

Kristjan Svirgsdeni film “Heinz Valk” valiti Torontos toimuva eestlaste dokumentaalfilmifestivali ja lühifilmide võistluse EstDocsTEN programmi.

Rakverre jõuab taas rahvusvaheline õigeusu vaimuliku muusika festival Credo. Festivali kontsert algab laupäeval, 27. septembril kell 16 Rakvere Jumalaema Sündimise ­õigeusu kirikus.

Sel nädalavahetusel algavad meeste tantsupeo Kolm õppeseminarid. Tallinnas ja Tartus peetavatel seminaridel keskendutakse poiste tantsudele, oktoobris võetakse käsile meeste tantsud.

Kui Juss Piho oli näituse “Summarum 2” teatris seintele saanud, haaras kuraatoriohjad valgus. Vaid üks päikesekiire tõmme ja maal sai mõneks minutiks ühe tõlgenduse jagu rikkamaks.

Rakvere teatri kauaaegse raudvara Peeter Jakobi, tõelise teatrirüütli ja mõistva inimese teatriteed meenutavad rollid don Juanist ja don Quijotest “Käpipuu vennaskonna” Traadini. Tõeline härrasmees ja tõsine töömees, otsekohene inimene, lojaalne sõber ja hea nõuandja, kes võis aga ka tooli puruks lüüa, kui miski sattus vastuollu tema põhimõtetega, iseloomustavad Peeter Jakobit endised kolleegid.

 

Kujutage ette olukorda, et teil on täpselt 24 tundi. Siis astub saali publik ja näitemäng peab algama. Teil aga on alles tühi paber.

Mis on selles pealkirjas valesti? Teadagi, meil kasvas õues ikka üks kask. Toomas Suumani näidendis “Viimase öö õigus” kasvab Schuberti laul “Der Lindenbaum” kujundiks, lisaks sugestiivselt teostatud muusikasüsteemile.

Mis juhtub “Seitsmeteistkümnenda nuku suvel”? Miks jõuab 44 aasta eest Rakveres mängitud näidend taas lavale? Mis saab, kui püüda peatada aega? Arutleb lavastaja Toomas Suuman.

Rakvere teater alustab oma 75. hooaega täna, kui väikeses ja suures majas on korraga esietendus. Väikeses saalis jõuab lavale Toomas Suumani auhinnatud tekst “Viimase öö õigus”, mille on lavastanud Raivo Trass, ning suures saalis armastuse ja kooselu draama “Seitsmeteistkümnenda nuku suvi” Toomas Suumani lavale seatuna.

Rakvere Teater alustab oma 75. hooaega 19 septembril, kui väikses ja suures majas esietenduvad korraga kaks uuslavastust.

Tänasel kaduneljapäeval kella 17.30-20 toimub Rakvere Teatris Kaduviku Laat.

Kuuendal rahvusvahelisel Tallinna lillefestivalil Tallinna Tornide väljaku pargis rõõmustab jalutajat Rutjalt pärit Maali Roometi minimalistlik suhtlusaed “Looduse keel”.

Siret ja Andres Roots koos Raul Terepiga tõid Rakverre Tartu vaimu. See ilmutab end kunstinäitusena “Lugu” ning albumi “Trad.alt.blues” kitarri ja trummide mõtlikus palangus.

Rakvere teatris avatakse teisipäeval, 16. septembril kell 17.17 Juss Piho näitus “Summarum 2”.

Tippnäitlejad Eesti teatritest tulevad Haljalasse: sealses rahvamajas saab 16. septembril kell 19 näha Ugala teatri romantilist komöödiat “Meeste kodu”.

Mall Värva modelle ei söö. Ta tänab poseerinud maasikaid ja jätab nad kasvama. Ta vaatab taevasse karikakra pilguga ja jahib karusid. Fotoaparaat klõpsatab, et püüda imelist hetke.

“See on kadunud asjade hulgas,” tavatses öelda vanaema, kui midagi pingsalt otsiti. Näituse “Kaduvad” keskne laudlina on näituse eel kuhugi kadunud. Aga pildid ja lood seintel.

Laupäeval, 13. septembril peetakse eesti kirjandusklassiku Eduard Vilde koduakende all Tallinnas Kadriorus seitsmendat korda eesti kirjanduse sügislaata, mille alateema on “Eesti ajalooline kirjandus”.

Rakveres Lääne-Virumaa keskraamatukogus avatakse neljapäeval, 11. septembril kell 17 Tartu kunstniku Siret Rootsi näitus “Lugu”, mis koosneb aastatel 2011 ja 2012 loodud tindipliiatsi- ning tušijoonistustest. Lisaks on eksponeeritud valik tema käsitööna valminud ehetest.

Väike-Maarja muuseumis avatakse laupäeval, 6. september kell 14 Eduard Leppiku 90. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Seljakotid selga”.

Rakvere päritolu noor näitleja Lauri Mäesepp alustab sügishooajal tööd Pärnu Endla teatris.

Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond jagab 2015. aastaks stipendiume ja toetusi 153 allfondist. Taotluste vastuvõtt algas 1. septembril ja lõpeb kolmapäeval, 15. oktoobril kell 16.

Varane lugeja, kes enne kella kümmet tulutult Lääne-Virumaa keskraamatukogu ust sikutanud, võib ootamatusest pikali kukkuda. Uks on lahti! Sees ootab üllatus: garderoobi asemel on nüüd keskne teeninduslett.

Tartus teatrifestivali Draama Teatro Poetico kavas tekkinud muudatus viib festivalile Tiina Mälbergi luulelavastuse “kevad ja suvi ja”.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Rakvere teater, kus eile sooviti head uut aastat, alustab 75. hooaega vembuga: kahe esietendusega ühel õhtul. Kui teatrisõbral on Kaduviku laadast veel mõni sent taskus, saab ta valikuks visata kulli ja kirja.

Rootsi-Eesti Selts Jönköpingis otsustas oma 12. stipendiumi Lääne-Virumaal anda noorele muusikule Teno Kongile.

Küsitluses on osalenud  inimest