Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Tartus teatrifestivali Draama Teatro Poetico kavas tekkinud muudatus viib festivalile Tiina Mälbergi luulelavastuse “kevad ja suvi ja”.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Rakvere teater, kus eile sooviti head uut aastat, alustab 75. hooaega vembuga: kahe esietendusega ühel õhtul. Kui teatrisõbral on Kaduviku laadast veel mõni sent taskus, saab ta valikuks visata kulli ja kirja.

Rootsi-Eesti Selts Jönköpingis otsustas oma 12. stipendiumi Lääne-Virumaal anda noorele muusikule Teno Kongile.

Sõmeru keskusehoones on viimast nädalat avatud Katrina Laurendi Ubja küla teemaline maalinäitus.

Rakvere teater alustas täna 75. hooaega, sündmuse puhul moodustati teatri ees inimestest juubelinumber.

Rakvere muusikakool kutsub kõiki, kes on 50 aasta jooksul saanud oma esimesed klaveri­triibilised õpetaja Ruth Patuse asjatundliku käe all, tähistama tema sünnipäeva laupäeval, 6. septembril kell 15 meenutuste ja muusikapaladega.

Truud teatripublikut ei võta kuum ega külm. Lehvik ja veepudel või kampsun ja keep ühes, nauditi Hamleti ja Vargamäe Andrese rähklemisi, August Alle dilemmasid, elati kaasa Vassa valule, poisikeste koerustele ja imede aastale.

(1)

Täna öösel suri ootamatult armastatud saksofonist, saksofoniõpetaja ja orkestrijuht Jüri Takjas.

Rakvere muusikakooli direktor Toivo Peäske ütles, et kaotus rabas muusikakooli ja kolleegid on šokis. “Eile õhtul rääkisime telefonis, ta pidi täna tulema noote valima,” sõnas direktor. Toivo Peäske sõnul oli Jüri Takjas südamega õpetaja ja väga professionaalne õpetaja. “Ta oli nõudlik õpetaja, tema juures kergelt läbi ei saanud,” sõnas Peäske.

Täna käis oma esimesel “töövestlusel” Lääne-Virumaa keskraamatukogus basset Hector ehk Heku, kes õpib lugemiskoera ametit.

Heku on selleks puhuks läbinud teraapiakoerte laagri ja nüüd ootab teda ees eksam. Samuti on Heku käinud töökogemusi uurimas Tallinna Keskraamatukogu lugemiskoer Susilt. Koera perenaine Riina Rooberg plaanib Hekuga raamatukogus käima hakata alates septembrist paar korda kuus.

Tallinnas Noblessneri Valukojas algavad Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühisteose “Aadama passioon” proovid. Sündmusega tähistatakse Arvo Pärdi 80 aasta juubelit ning muusikaaastat Eestis.

Viru-Nigula koduloomuuseumis (pastoraadis) ­toimub 20. augustil kell 19 Hillar Vimbergi esikluulekogu “Kahe kärestiku vahel” esitlus.

Tallinna Lennusadamas mängitav “Kapten Granti lapsed” viib seiklema esimesest minutist alates. Ei mingit rahulikku sisseelamist, tegelastega tutvumist ega pinge kasvamist. Pinge on kohe laes ja veab välja tüki lõpuni.

Kui tammetõru 350 aastat tagasi mullas idanema hakkas, polnud eesti kirjandust. Kolme sajandi pärast nägi Vinni-Pajusti tammik Vilde kirjandusauhinna sündi. Nüüd kohtusid tammed kirjanikega.

Laupäeval, 9. augustil toimus Karepal Kalame ­talus Sagritsa muuseumis järjekordne installatsiooni- ja performance’i-õhtu, mis seekord kandis pealkirja “Lagunemine”.

Teatrifestivali Draama kõrvalprogrammis “Stoppard Eestis”, mis keskendub maailmadramaturgia elavale klassikule Tom Stoppardile, etendub 2. septembril Üllar Saaremäe lavastus “Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”.

Ei ma metsa jäänud, lihtsalt kirjutamise tekkis vahe. Oli põhjust ka. Meeli täitis Aleksander Sünteri mälestuskontsert. Kes folkijatest "Oorti" ei tea. 

Et leida uues päevas uusi asju, tuleb käia vanu radu pidi. Seepärast valisin jälle hommikus folgibussi Rakvere - Käsmu bussijaam. Rahvast oli vähem, aga see-eest seltskond mitmekeelne. 

Rahvamajast sai tõeline rahva maja, kui Triinu Taul poole seitsme paiku lavale astus. Astus polegi õige sõna - nii pehmelt ja sulnilt hõljuvad haldjad.

Lainela kohviku noored teenindajad olid abivalmid ja sõbralikud. Kell polnud veel üks ja pealava esine tukkus tühjusest. Lavalt kostsid proovihelid.

Enne üheksat olid kirevad, seljakottidega inimesed moodustanud sumiseva sülemi Rakvere bussijaama taha.

Tänavuse Hispaanias toimuva Womexi muusikafestivali programmis on 32 artisti, kelle hulgas žanri absoluutsed tippnimed, nagu näiteks Ed Motta Brasiiliast, Ethiocolor Etioopiast, Orkestra Mendoza Ühendriikidest ja teised.

Augusti esimesel kolmel päeval toimus Vändras XIV külateatrite festival, millel osales 17 harrastusteatrit, esinejate seas oli ka Ranna-Viru rahvateater. Festivalil kanti ette käesoleva hooaja uuslavastus, Gruusia autori Lasha Bugadze “7 näidendit”, mis pälvis žüriilt parima lavastuse auhinna.

Käesoleva nädala lõpus külastab meie maakonna kirikuid Kadrina Kiriku Oreli Sihtasutuse kutsel soome koloratuursopran Pirjo Honkanen.

Soomes Tamperes toimub sel nädalal teatrifestival “Tampere teatrisuvi” (“Tampereen teatterikesä”), mille üheks osaks on Eestile pühendatud eriprogramm “Case Viro”, mille raames jõudis Soome publikuni ka Rakvere teatri etendus “köök/keittiö”.

Lääne-Virumaa keskraamatukogus on alates 5. augustist avatud Eesti Vabariigi 95. sünniaasta raames valminud Eesti Ajaloomuuseumi rändnäitus „Meie inimesed“.

Kui Akadeemia Grata Pärnus kinni pandi ja Kundast pärit kunstnik Remo Randver sealt endale armsaks saanud kapist Tallinnasse ja EKAsse kolima pidi, oli tal kiiresti vaja pealinnas omale elukoht otsida. Pesa Kalamajas leidis ta vaid päevaga tänu foorumisse pandud kuulutusele.

 

Rakke Valla Hariduse Seltsi 100. aastapäeva tähistamiseks selle esimehe ­Aime Kinnepi sulest ilmunud teos annab põhjaliku ülevaate Rakke Rahvahariduse Seltsi ajaloost ja 1996. aastal taasasutatud seltsi õiglusjärglasena tegutseva Rakke Valla Hariduse Seltsi ettevõtmistest tänapäeval.

Laupäeval tähistatakse Vinni vallas Eduard Vilde nimelise kirjandusauhinna 50. aastapäeva laureaatide tammiku avamisega Pajustis ja suure ühislaulmisega Tudu mõisapargis, kus lauldakse laureaatide sõnadele loodud populaarseid laule ansambli Saku Mandoliinid saatel.

Eestimaad katab nähtamatu kuulijälgedest ämblikuvõrk. Midagi pole hingata. Inimeses võitlevad kiskjad ja kodumuld. Saatus kõneleb linnukeeli. On aasta 1944. Imede aasta.

Kui 19. sajandi Šotimaal leitakse hai kõhust katkendlik pudelikiri, algab suurejooneline seiklus, mis viib vaataja ümbermaailmareisile kadunud kapteni jälgedes. Jälgi aitab ajada 9. augustil Tallinnas lennusadamas esietenduv Nukuteatri vabaõhulavastus “Kapten Granti lapsed”, kus teevad kaasa ka Rakvere noored Teele Kaljuvee-O’Brock, Ringo Ramul ja Karl Robert Saaremäe.

TEATER

Jäneda Pullitallis kell 19.30 “Imede aasta” (R.A.A.A.M.)

Albu vallas Vargamäel kell 19 “Vargamäe unistaja”

Tapa raudteejaamas kell 19.30 "Titanicu orkester"

TEATER

Jäneda Pullitallis kell 19.30 “Imede aasta” (R.A.A.A.M.)

Tapa raudteejaamas kell 19.30 "Titanicu orkester"

TEATER

Jäneda Pullitallis kell 19.30 “Imede aasta” (R.A.A.A.M.)

Trio Valendik astub kontserdisarja „Tumeromantika õhtud 2014“ raames üles pühapäeva õhtul kl 18 Rakveres pangamaja saalis. Bändi Väike-Maarja juurtega kitarrist Anti Lillak rääkis intervjuus Virumaa Teatajale, kuidas sünnivad nende lood ja mis on triole tähtis.

Tiivad on kadunud. “Kus on need tiivad, mis kunagi meeldisid mul?” küsis Jaan Sööt kontserdi teises loos, päris uhkes vene menubändi Nautilus Pompilius hittloo “Krõlja” eestinduses. No ei ole tiibu ja värk tundub kuidagi lootusetu.

Sel ajal kui folgirahvas Viljandi lossivaremetes tantsu vihub, käivad Käsmus kibedad korraldustööd, sest juba 8. augustil on kõik muusikasõbrad teretulnud kaptenite külas startivale Viru Folgile.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogus saab veel 31. juulini tutvuda Lääne-Viru maakonna ja Plöni kreisi tänaseks 25 aastat kestnud sõprussuhteid kajastava näitusega. Näituse stendidel on infot ja hulgaliselt fotosid sõpruslinnade ja –valdade, sõpruskoolide, seltside ja sõprusühingute kohtumistest ja koostööst. Samuti on näitusesaalis presenteeritud aastate jooksul erinevatel asutustel kogunenud Plöni maakonna meened ja materjalid.

Kontserdisarjas “Tumeromantika õhtud” homme Muuga mõisas ja pühapäeval Rakveres üles astuv Suurbritannia neofolgi-neoklassika viiuldaja, multiinstrumentalist, helilooja, laulukirjutaja, laulja ja viiuliõpetaja Matt Howdeni annab esmaspäeval, 28. juulil kell 14 Rakvere kultuurikeskuses töötoa “Viiuli kasutusvõimaluste laiendamine folk- ja pärimusmuusikas elektrooniliste lisaseadmete ja uudsete mängutehnikate abil”.

Vargamäel Tammsaare muuseumi rehetare all esietendus Anton Hansen Tammsaare “Tõe ja õiguse” esimese osa põhjal Urmas Lennuki dramatiseering ja lavastus “Vargamäe unistaja”.

Kuidas suhtub lavastaja Vargamäe Andrese olemusse ja milliseid seoseid loob ta sellest tänapäeva.

Täna kell 19 jõuab Vargamäel lavalaudadele Urmas Lennuki lavastus “Vargamäe unistaja”. Urmas Lennukile on see Vargamäel kolmas lavastus.

Tallinnas Eesti kunstimuuseumi kolmes muuseumis ootab augusti teise pooleni kõiki kunstihuvilisi see erilise ja sügava puudutuse võimalus.

Reedel, 18. juuli õhtul kell 19 jõuab Vargamäel lavalaudadele Urmas Lennuki lavastus „Vargamäe unistaja“. Urmas Lennukile on see kolmas lavastus Vargamäel.

KINO

Rakvere teatrikinos kell 16 ja kell 18 animafilm "Rio 2", kell 20 mängufilm "Meisterkokk"

Peterburis toimuva maineka teatrifestivali Baltiiski Dom põhiprogrammis esindab tänavu Eestit Rakvere linnuses resideeruv projektiteatri Kell Kümme lavastus “Hamlet”.

Toomas Kall on kirjutanud intelligentse näidendi “Karistai ja Lorelei”,

peategelaseks kirjanik August Alle. Tegevus toimub septembris 1950 Karepal Kalame talus.

Samas paigas, Sagritsa muuseumi õuel, kohavaimuga suvelavastust mägitaksegi.

Tartu hansapäevade linnadevahelisel turniiril, kuhu Tartu linnapea Urmas Klaas oli osalema kutsunud Eesti keskaegsete linnade esindused, esines südilt Rakvere linnavalitsuse delegatsioon, kuhu kuulusid abilinnapea Kairit Pihlak, linnavalitsuse hariduse peaspetsialist Vilja Messer, kultuuri- ja noorsootööspetsialist Marju Altmäe ja juhiabi Mirjam Lukme-Suomalainen.

Tänavuse kontserdisarja “Tumeromantika õhtud” peaesineja Sieben loob 25. juulil kell 19 Muuga mõisa saalis algaval sündmusel ja 27. juulil kell 18 Rakvere pangamaja saalis muusikamaagiat.

Küsitluses on osalenud  inimest