Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Stepan Karja “Eelkoolid”. Ilmamaa, 2014. 536 lk

Rakvere reaalgümnaasiumi segakoor üllatas kõige rohkem iseennast, kui tuli 14 noortekoori meretaguses tihedas rebimises oma kategoorias kolmandaks ja hinnati kulddiplomiga.

(1)

Eesti Kooriühing kuulutas välja koori- ja puhkpillimuusika 13 aastapreemiat. Aasta 2014 dirigendi-muusikaõpetaja tiitli pälvis Elo Üleoja.

Eelmisel nädalal jõudis Tapale Margus Karu menuromaanil põhinev noortefilm “Nullpunkt”, mis tõi hilisõhtusele seansile nii palju rahvast, et huviliste mahutamiseks tuli kultuurikoja saali tekitada üle kolmekümne lisakoha.

Reedel, 30. jaanuaril kell 19 näeb Tamsalu kultuurimajas Ugala teatri etendust “Vana õngitseja”.

Lähenemas on Eesti vabariigi aastapäev ja koos sellega ka Rakvere Galerii portreenäitus “Meie, virulased”, mis toimub juba kaheksandat korda.

“3 õe” kavalehel seisavad valvel lusikas, kahvel ja nuga. Valged, värvitud. Taustal pulseeriv vikerkaar on silmapete, miraaž. Pildi peatamine pole inimese võimuses.

Rahvaraamatukogudel on nüüd uued rahastamispõhimõtted. Kõrgendatud tähelepanu all on teavikud ja raamatukoguhoidjad. Mida toovad uued tuuled kaasa Lääne-Viru raamatukogudele?

Kui tuntud laulus läks viisk Tartust Viljandi, siis aasta hakul keeras bussinina Mulgimaa pealinna poole Lääne-Viru kultuurirahvas. Naastes oli neil meel rõõmus ja pea paksult mõtteid täis.

Kolme päeva jooksul toimus Rakveres kaks väärt klaveriõhtut. Kolm isikupärast pianisti, kolmel klaveril, ilma võimenduseta, jagasid siiralt ja südamest oma muusikaarmastust.

Klaasikunstinäitus “Päris / Tehis” jõudis Rakverre koos klaasja kiilasjääga. Hapras, kuid ajakindlas materjalis peegelduvad kodukandi mäed ja inimkeha ilu, mälestused ja märkamata märgid.

Kolmapäeval, 14. jaanuaril kell 19 mängib Ugala teater Haljala rahvamajas lavastust “Illusionistid”. See on helge alatooniga südamlik lugu elust ja teatrist.

Alvar Reisner pani näituse pealkirjaks “Palett ja šerbett”. Palett on tal värvikas, aga magusasse ja tummisesse teoste kogumisse on kunstnik lisaks suhkrule puistanud ka pipart. Alvar Reisner peab end kunstnikuna otsijaks. Viimati esines ta näitusega aastal 2010. “Vahepeal tegelesin ka loominguga – luuletustega, sisekujundusega. Kui pakkumine tuli, vaatasin “laoseisu” üle, tegin juurde ja panin näituse kokku,” ütles ta Rakvere teatrikohvikus näituse “Palett ja šerbett” kommentaariks.

Alide Zvorovski kõnnib õhupallide kannul. Oluline sellel teekonnal on muutunud maalideks ja saanud näitusteks. Teekonna lõpus on Rakvere. Kohalejõudmine. Punkt.

Kui anda arhitektile vabadus, ärkab temas laps, kes teab täpselt, missugune on unistuste lasteaed: ruumimängumaja või lastelinnaosa, kulgev õu või maailma avastamise buss.

Keraamilised maskid, mis lendasid talveöös sädemeid pilduvate krattidena ringi Athena kooli hoovis, on nüüd taltunud näituseks “Savi, tuli, lumi” Rakvere teatri väikese maja kohviku seintel.

Rakvere teater jäi lõppenud aastaga rahule: publik leidis tee teatrisse nii suvel kui ka talvel ning lavastused tekitasid elavat vastukaja ja vallandasid diskussioone.

Nurka panemine teeb enamasti kurvaks. Ent alanud aastal on teisiti. Nurgas, kus ootel riiulitäied luulekogusid, läheb poeesialembi nägu naerule. Teise nurka kogunevad käsitöösõbrad.

Koodimurdjatel annaks nuputada, enne kui jõuaksid tõeni: need numbrid tähistavad aastat 2014 Lääne-Virumaa keskraamatukogus, arvukaid lugejaid ja rohkeid laenutusi.

Rakvere Kolmainu kirikus toimub teisipäeval, 6. jaanuaril kell 18.30 festivali Credo raames meesansambli Blagovest (Valgevene) kontsert.

Mis tekitas lõppenud aastal kaasakõla ja virgutas mõtteid? Mis puudutas? Missugused olid Virumaa Teataja ajakirjanike kaunimad kultuurielamused?

Rakvere rahvamajas toimub 4. jaanuaril algusega kell 16 juba viies Virumaa uusaastakontsert. Kontsert korraldatakse koostöös Pille Lille Muusikute Fondiga.

Eesti Arhitektide Liidu aastanäitus “Mängiv inimene. Kaheksa visiooni lasteaedade arhitektuurist” avatakse Rakvere teatris teisipäeval, 6. jaanuaril kell 17.17.

Viimaks ometi on Andry muinasjutud raamatukaante vahele ja lugemislauale jõudnud! Tegelikult on Andry muinasjuttude rootsikeelne väljaanne “Förvandlingar” ehk muinasjutud muutumistest juba kaks aastat raamaturiiulis seisnud.

(1)

Tapa kammerkoor esines pühapäeval Tapa Jakobi kirikus, kontserdil kõlasid kaunid jõululaulud, mis läksid rahvale südamesse.

Naiskoor Vero Vocale ootab homme kell 15 kõiki Vainupeale tasuta jõulukontserdile “Talve võlumaa”.

Just Sagadis oli läinud aastal suur näitus jõulupuust ja selle ajaloost. Meenutagem, et fakt, nagu oleks Eesti jõulukuuse püstitamise traditsiooni sünnimaa, pole üheselt tõestatav. Kui Mustpeade Vennaskond 14. sajandi lõpul Tallinnas pidu pidas (aastas oli neid mitu, suuremad jõulude ja vastlate ajal), oli neil kombeks oma Pika tänava majast vedada kuusepuu raekojaplatsile, panna see seal püsti, põlema pista ja selle ümber tantsida. Tava polnud seotud ei piibli ega Kristuse sünniga, pigem tähistati sellega talvist pööripäeva ehk valguse võitu pimeduse üle.

Kammerkoor Solare ja kooristuudio SO-LA-RE on jõulukuisel laululaineharjal: äsja saabusid lapsed Poolast advendi- ja jõululaulude festivalilt, kohe-kohe on tulekul kontserdid.

Urve Tinnuril ilmus jõulupühade eel taas lasteraamat. Kaante vahele puges tegelane, keda tavaliselt ei näe, sest ta toimetab öösiti. Lugejate ette astus “Päkapikk Jäsper”.

Nagu teate, on teie hea tuttav rahvamuusikaansambel Kungla tegutsenud juba päris pikka aega – tänavu täitus Kunglal 35. tegutsemisaasta.

Rakvere teatri tänavune jõululugu, Eili Neuhausi “Lumehelbeke”, on erandlik nähtus. Haruharva näeb lastelavastust, harvem veel lühikeseks mänguperioodiks kavandatud “jõulutükki”,

milles pole ainsatki maitselibastust, kuitahes põgusat rämeflirti lapsevanematega vms.

Reede õhtul astus Tapa kultuurikojas üles Tapa Linna Orkester, kes esitas muusikat eesti filmidest „Siin me oleme“ ja „Malev“, aga ka välismaistest linateostest nagu „Helisev muusika“ ja „James Bond“, lisaks veel seriaalide tunnuslugusid ja lapsepõlve lemmikute multifilmide muusikat.

Eesti Kontsert kuulutab välja noorte produtsentide konkursi. Täna stardib programm EK:Labor, mis ootab osalema kuni 30aastaseid muusikasündmuste korraldajaid.

Rakveres Pätsi pitsakohvikus avatud näitusel “Sõpruslinnade kunstnikud” saab vaadata Kaarina Alsta, Reijo Kivijärvi ja Juris Butkinsi maale.

Hiiud ja libaloomad möllavad Rakveres. Kalevipoeg valgustab allilma põleva puuga, libarebane võtab võrgutavaid poose ning sinisilmne näitsik naudib karumehe käpahaaret.

 

Homme astub Tapa Linna Orkester üles Tapa kultuurikojas filmimuusika kavaga.

Eks iga inimene ole omamoodi maalermeister. Kes veab elukangale ettevaatlikke halle triipe, kes laseb laial pintslil käia külakorda värvipotte mööda.

Rakvere teatri suures saalis lavale jõudev lugu on imeilus muinasjutt Külmataadist ja tema tütrest Lumehelbekesest, kes inimeste sekka ihkab, et kogeda suuri tundeid.

Vana ja uus on suhtelised mõisted. Aili Raudsepa näitus “Vana lõpp ja uue algus” Lääne-Virumaa keskraamatukogus asetab vanad ja suisa mõttetud esemed uude konteksti, äratab uuele elule põnevate ehete ja rõõmsate rõivastena.

(1)

Viru Käsitöö Salong ei vea seanahka, hoopis näitab jõulueelsel ajal nahatöömeistrite Küllike Graubergi ja Merje Lüüsi rõõmsa fantaasiaga silma paitavat loomingut.

Eili Neuhaus toob lavale “Lumehelbekese”, sest selles kõneldakse kõige tähtsamast inimese elus – võimest armastada – ega peljata suuri puhtaid tundeid.

Rakvere teatris jõuab Andres Noormetsa tõlgenduses lavale Anton Tšehhovi “3 õde”. 2. detsembrini esitab teater iga nädala teisipäeval 3 teemakohast küsimust, millele saab vastata Rakvere teatri kodulehel asuva ankeedi kaudu (http://www.rakvereteater.ee/viktoriin) või posti teel aadressil 3 õde, Rakvere teater, Kreutzwaldi 2a, Rakvere 44314. Vastus peab kohale jõudma küsimuse esitamise nädalale järgneval esmaspäeval kella 18ks. Kokku on 5 vooru. Nädala parim vastaja saab auhinnaks 2 vabapääset lavastusele “3 õde”. Kogu mängu parimale on peaauhinnaks ööbimine 2-le Tallinna viietärnihotellis Kolm Õde koos 4käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis Bordoo.

Rakvere teatris jõuab Andres Noormetsa tõlgenduses lavale Anton Tšehhovi “3 õde”. 2. detsembrini esitab teater iga nädala teisipäeval 3 teemakohast küsimust, millele saab vastata Rakvere teatri kodulehel asuva ankeedi kaudu (http://www.rakvereteater.ee/viktoriin) või posti teel aadressil 3 õde, Rakvere teater, Kreutzwaldi 2a, Rakvere 44314. Vastus peab kohale jõudma küsimuse esitamise nädalale järgneval esmaspäeval kella 18ks. Kokku on 5 vooru. Nädala parim vastaja saab auhinnaks 2 vabapääset lavastusele “3 õde”. Kogu mängu parimale on peaauhinnaks ööbimine 2-le Tallinna viietärnihotellis Kolm Õde koos 4käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis Bordoo.

Väljas on udune, hall, sompus ja väga harva läheb päeva jooksul üldse valgeks. Sellisel ajal on eriti südantsoojendav avada Virve Osila uusim luulekogu “Paigalrändaja” ning lugeda kuumast suvest, oranžidest liiliatest … “Päikese tuline kiir süütab aias liilialõkke, / lõõskav oranž sähvab silmi … ja kõrvetab hinge … / Kuuma eest sukeldun põõsaste lõhna- ja värvidejõkke, / mille jahedais voogudes leevendub põletav pinge.”

Rakvere Teatrikohvikus vaatavad külastajat lahkel pilgul pühakud. Püha Anastassia. Ristija Johannes. Armastajate kaitsja püha Valentin. Näitus “Pühapildid”, autor Sirje Rump.

Raamat veereb elektriauto vaiksel sahinal otse väravasse ja koputab uksele. Igal teisel neljapäeval. Tulevad elulood ja taimetarkused. Astuvad sisse snaiper ja Sofi Oksanen.

Rakvere teatris jõuab Andres Noormetsa tõlgenduses lavale Anton Tšehhovi “3 õde”. 2. detsembrini esitab teater iga nädala teisipäeval 3 teemakohast küsimust, millele saab vastata Rakvere teatri kodulehel asuva ankeedi kaudu (http://www.rakvereteater.ee/viktoriin) või posti teel aadressil 3 õde, Rakvere teater, Kreutzwaldi 2a, Rakvere 44314. Vastus peab kohale jõudma küsimuse esitamise nädalale järgneval esmaspäeval kella 18ks. Kokku on 5 vooru. Nädala parim vastaja saab auhinnaks 2 vabapääset lavastusele “3 õde”. Kogu mängu parimale on peaauhinnaks ööbimine 2-le Tallinna viietärnihotellis Kolm Õde koos 4käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis Bordoo.

Rakvere teatris jõuab Andres Noormetsa tõlgenduses lavale Anton Tšehhovi “3 õde”. 2. detsembrini esitab teater iga nädala teisipäeval 3 teemakohast küsimust, millele saab vastata Rakvere teatri kodulehel asuva ankeedi kaudu (http://www.rakvereteater.ee/viktoriin) või posti teel aadressil 3 õde, Rakvere teater, Kreutzwaldi 2a, Rakvere 44314. Vastus peab kohale jõudma küsimuse esitamise nädalale järgneval esmaspäeval kella 18ks. Kokku on 5 vooru. Nädala parim vastaja saab auhinnaks 2 vabapääset lavastusele “3 õde”. Kogu mängu parimale on peaauhinnaks ööbimine 2-le Tallinna viietärnihotellis Kolm Õde koos 4käigulise õhtusöögi ja klaasi veiniga hotelli restoranis Bordoo.

Küsitluses on osalenud  inimest