Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Täna esietendub Rakvere teatris  Soome sõltumatu teatriskeene lavastaja Jussi Sorjaneni  töötlus  Maksim Gorki näidendist "Põhjas".

Harrastusteatrid tähistavad teatripäeva Rakvere spordikeskuses laupäeval, 28. märtsil kell 14 lustaka peoga.

Kolmandal taaskasutusteemalisel kunstinäitusel “Anna uus elu” Pärnus Uue Kunsti Muuseumis on eksponeeritud Aili Raudsepa lapitekkidest kleidid ja uuskasutusmaterjalist valminud ehted.

“Rong see sõidab tsuhh-tsuhh-tsuhh, piilupart oli rongijuht ...” – nende sõnadega algav tuntud laulusalm kõlas ka esimese koolivaheaja päeva hommikul Tapa gümnaasiumis, kui kohale sõitis luulerong.

Muusikakoolis käimine võib teismelisele tunduda hirmus tüütu. Harjutada pilli, kui teised õues sebivad, polnud just lõbus, tunnistavad homme 70. sünnipäeva tähistava Rakvere muusikakooli vilistlased. Piinariistast, mille klahve südametäiega plõnnitud, saab tasapisi hea sõber, aastatega kasvab tänumeel selle eest, mida kool elu- ja muusikuteele kaasa andnud.

Haagiste tootmisega tegelev Palmse Metall tellis kümnenda tegevusaasta täitumise puhul puhkeruumi seinale suuremõõtmelise humoorika maali.

Täna avati 1. jalaväebrigaadi Tapa linnaku sõdurikodus Ameerika Ühendriike tutvustav näitus “Ameerikat kujutades” (Picturing America). Näitus on mõeldud uudistamiseks linnakus teenivatele kaitselastele ja liitlassõduritele.

Laupäeval tähistas Pajusti klubi 55. tegutsemisaastat peoga, kuhu tulid igas eas inimesed.

Et igapäevasaginast välja tulla ning muistsete igaveste helide kaudu endaks saada, tasub 21. märtsil minna Rakvere kultuurikeskusesse Etnotekale.

Emakeelepäevale pühendatud pühapäevane tasuta raamatu laat üllatas raamatukogutöötajaid sel korral kvaliteetsemate teostega.

Meeste tantsupidu “Kolm” toob Rakverre 6. ja 7. juunil mitu tuhat meest ja üle kümne tuhande vaataja. Linn tahab nad parimal moel vastu võtta.

Pärnus Endla Teatrikohvikus ja Küüni koridorides on avatud Rakvere teatri 75. sünnipäevale pühendatud kaheosaline näitus, kus eksponeeritakse vanu postkaarte ja teatritöötajate mosaiike.

Veripunaste eesriiete vahel vemmeldab teatriveri. Selle veregrupi puhul on lava tõmme vastupandamatu, ole sa nukk või inimene, näitleja või vaataja, Buratino või kriitik.

Rakvere Galerii kuulutab välja kevadnäituse teema “Kunst ja kunsti piirid” ning kutsub kunstnikke piire mõtestama, avama ja avardama.

Ülle Põldsepa ehted ja vitraažid värvivad Rakvere teatris päikesekiiri. Korallid, türkiisid, tsitriinid ..., aga ka kahvlid ja klaashelmed.

Rakvere teatris saab näha kahe kunstnikupaari skuptuure. Nooremad – Maigi Magnus ja René Reinumäe – kohtusid vaatajatega näituse avamisel. Ilme ja Riho Kuld tulevad aprillis lõpetamisele.

Kõigepealt oli lugu. Siis sekkusid kunstnik, käärid ja õmblusmasin, niidiks naljasoon. Resa Tiitsmaa kõnekate detailidega nukud kutsuvad vaikimisi: “Mängime!”

Rakvere teatris hakkab seiklema puunukk Buratino. Aga puu on vaid väline kest. Põhiline on hing, kinnitavad lavastaja, Buratino ja eks-Buratino ehk Üllar Saaremäe, Imre Õunapuu ja Lauri Nebel.

Eduard Vilde nime kandev kirjandusauhind on praegu Eestis välja antavatest vanim. Järjekordne laureaat kuulutatakse välja täna, 4. märtsil, klassiku 150. sünniaastapäevale pühendatud pidulikul õhtul Tallinnas Eduard Vilde muuseumis.

Kontserdisari “Noored muusikud” jõuab juubelini. Sarja kümnendal kontserdil laupäeval, 7. märtsil kell 19 Tapa kultuurikojas esinevad solistid Maria Listra, Koit Toome ja sarja korraldaja Reigo Tamm koos Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestriga Martin Sildose juhatamisel.

Esitamisele tulevad parimad palad ooperitest, operettidest ja muusikalidest.

Rakvere teatris algas reedene koosolek üllatusega. Rahvusooper Estonia tuli edastama kutset teatripäevapeole.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogus kõlab teisipäeval, 3. märtsil kell 18 kontsert, kus esineb Duo Askou//Andersen – viiuldaja Hanne Askou (Taani) ja akordionist Frode Andersen (Norra).

Virulastel on põhjust rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil, kui tunnustatakse teatri tipptegijaid aastal 2014, Rakvere teatri lavastajatele ja näitlejatele pöialt hoida. Kriitikule ka.

Rakvere teatri 75. sünnipäeva tähistamise pidulik õhtu kulmineerus kolleegipreemiate üleandmisega. Laureaatidele suruti pihku traditsiooniline sepistatud raudnael 2014. aastal naelapea pihta saamise eest.

Rakvere Galeriis seirab vaatajat mitukümmend silmapaari. Portreedel särab naeratusi ja puurib pilke. Värvid, pliiatsid, pastellid maalivad pildi ja jutustavad lugusid. Virulastest.

Täna hommikul sai Terevisiooni stuudios näha Rakvere teatri näitlejat, parima meesnäitleja kolleegipreemia saanud Eduart Salmistut, sama kategooria naisnäitleja preemia pälvinud Saara Kadakut. Sõna sai ka teatri juht Velvo Väli.

Rakvere teater võttis 75. sünnipäeva puhul publiku käekõrvale ning jalutas lauldes läbi kaduviku. Elustusid ammused lavastused, inimesed, kirjapandud sõnad, jutustades maja loo. Hingeminevalt.

Virumaa kirjandusauhinna pälvis Alo Lõhmuse teos “Priius, kallis anne. Elu ja surm Vabadussõja kõige raskemal ajal”.

(2)

Vinni vallas metsa serval asunud, kuid nüüdseks kadunud külas elav portree- ja maastikumaalija Ülo Johannes Sarapuu näitab oma töid praegu Kadri­orus Kastellaanimaja galeriis, kuhu ta on toonud ka oma vaikuses sündinud laulud.

24. veebruar 1940 oli äsja 17aastaseks saanud neiu Salmele eriline päev. Avati Rakvere teater! Salmel oli rõõm ja au seista avatsere­moonia ajal saaliukse kõrval auvalves.

Rakvere teatris avatakse neljapäeval, 19. veebruaril kell 17.17 nelja kunstniku skulptuurinäitus. Teoseid eksponeerivad kaks skulptoritepaari – Ilme Kuld ja Riho Kuld ning Maigi Magnus ja Rene Reinumäe.

Igaühel on oma Soome. Mõtted, seosed, tunded. Sõõm vabadust ja valge laev. Seitse venda või kõrisevad alkoholikärud. Näitusel Lapua kunstimuuseumis vaatab endasse ja Soomesse Teet Suur.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu puhketoas avab esmaspäeval, 16. veebruaril kell 16 uksed kirjanduskohvik.

Rakvere Linnaorkestri sõbrapäevakontsert 15. veebruaril kell 15 Rakvere gümnaasiumi aulas on pühendatud orkestri varalahkunud asutaja, eestvedaja, dirigendi Jüri Takjase mälestusele.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu puhketoas avab esmaspäeval, 16. veebruaril kell 16 uksed kirjanduskohvik.

Viie paariga rahvatantsurühmas kepsutab 20 jalga. Kui palju jalgu on Mall Moor, kel kiirematel aegadel viis suuremat või väiksemat rühma korraga juhendada, 60 aastaga tantsima pannud?

Kadrina kirjandusklubis jõuab ekraanile Elmo Nüganeni film “1944” 15. veebruaril kell 18 – tund varem, kui algab esilinastus Tallinnas Solarise kinos.

Juubelihõnguline 15. Rakvere gümnaasiumi filmifestival (RGFF) ei jäänud eelkäijatele alla – kohalesaabunuid üllatati mitmekesise filmivalikuga ning vaba istekohta oli saalis keeruline leida.

Rakvere Galeriis hakkavad mängima ruudud: esmaspäeval, 9. veebruaril kell 18 avaneb Aili Raudsepa näitus “TEISE(nenu)D RUUDULISED”.

Lapua Eesti peol 8. veebruaril avatakse Lapua kunstimuuseumis Teet Suure kunstinäitus. Näituse moto on “Suomi ajatuksissani – Finland in My Mind – Soome minu mõtteis”. Avamine jätkub Lapua Soome-Eesti Seltsi korraldusel iseseisvuspäeva peoga. Peo külaline on Tapio Mäkeläinen Tuglase Seltsist. Tema reisiraamat “Tapion matkassa Rakveren seudulla” (“Rännates Tapioga Rakvere kandis”) on paljude lapualaste koduses raamaturiiulis.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu lasteosakonnas 3. korrusel on avatud maakonna koolides lihtsustatud õppekava järgi õppivate laste joonistusvõistluse “Ettevõtlik lammas” tööde näitus.

Lapua Eesti peol 8. veebruaril avatakse Lapua kunstimuuseumis Teet Suure kunstinäitus. Näituse moto on “Suomi ajatuksissani – Finland in My Mind – Soome minu mõtteis”. Avamine jätkub Lapua Soome-Eesti Seltsi korraldusel iseseisvuspäeva peoga. Peo külaline on Tapio Mäkeläinen Tuglase Seltsist. Tema reisiraamat “Tapion matkassa Rakveren seudulla” (“Rännates Tapioga Rakvere kandis”) on paljude lapualaste koduses raamaturiiulis.

Kevad tuleb teatris rahutult. Üks seltskond käib Jussi Sorjaneni juhatusel ära “Põhjas”, kaks naist lendab Kuule ning suveks minnakse kõige õnnelikumasse külla ja Connemarasse.

MTÜ Eesti Rahvatantsukeskus korraldab koostöös Tarvanpää Seltsi, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Rahvakultuuri Keskusega konkursi “Eesti Tantsitavam Mees”.

Eesti Teatri Agentuur kuulutas välja 2015. aasta näidendivõistluse, mille tähtajaks on 1. august.

Julgetel ideedel on visa hing. Pöörased naljad pööravad tõeks. Jakob Liiva uhke täitunud unistus – Rakvere teater – saab 75. Peokava lavastab teatrile 20 aastat tagasi kingitud Üllar Saaremäe.

Rakveres Lääne-Virumaa keskraamatukogus avatakes täna kell 17.15 Rakvere Mudellennuklubi omaloominguliste mudelite näitus.

Lähenemas on Eesti vabariigi aastapäev ja koos sellega ka Rakvere Galerii portreenäitus “Meie, virulased”, mis toimub juba kaheksandat korda.

Muusikasõprade Selts toob sarja "Mõisamängud" raames 30. jaanuaril kell 9.50 kontserdi kaunisse Kiltsi mõisa.

Stepan Karja “Eelkoolid”. Ilmamaa, 2014. 536 lk

Küsitluses on osalenud  inimest