Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Rakvere teatris algas reedene koosolek üllatusega. Rahvusooper Estonia tuli edastama kutset teatripäevapeole.

Lääne-Virumaa Keskraamatukogus kõlab teisipäeval, 3. märtsil kell 18 kontsert, kus esineb Duo Askou//Andersen – viiuldaja Hanne Askou (Taani) ja akordionist Frode Andersen (Norra).

Virulastel on põhjust rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil, kui tunnustatakse teatri tipptegijaid aastal 2014, Rakvere teatri lavastajatele ja näitlejatele pöialt hoida. Kriitikule ka.

Rakvere teatri 75. sünnipäeva tähistamise pidulik õhtu kulmineerus kolleegipreemiate üleandmisega. Laureaatidele suruti pihku traditsiooniline sepistatud raudnael 2014. aastal naelapea pihta saamise eest.

Rakvere Galeriis seirab vaatajat mitukümmend silmapaari. Portreedel särab naeratusi ja puurib pilke. Värvid, pliiatsid, pastellid maalivad pildi ja jutustavad lugusid. Virulastest.

Täna hommikul sai Terevisiooni stuudios näha Rakvere teatri näitlejat, parima meesnäitleja kolleegipreemia saanud Eduart Salmistut, sama kategooria naisnäitleja preemia pälvinud Saara Kadakut. Sõna sai ka teatri juht Velvo Väli.

Rakvere teater võttis 75. sünnipäeva puhul publiku käekõrvale ning jalutas lauldes läbi kaduviku. Elustusid ammused lavastused, inimesed, kirjapandud sõnad, jutustades maja loo. Hingeminevalt.

Virumaa kirjandusauhinna pälvis Alo Lõhmuse teos “Priius, kallis anne. Elu ja surm Vabadussõja kõige raskemal ajal”.

(2)

Vinni vallas metsa serval asunud, kuid nüüdseks kadunud külas elav portree- ja maastikumaalija Ülo Johannes Sarapuu näitab oma töid praegu Kadri­orus Kastellaanimaja galeriis, kuhu ta on toonud ka oma vaikuses sündinud laulud.

24. veebruar 1940 oli äsja 17aastaseks saanud neiu Salmele eriline päev. Avati Rakvere teater! Salmel oli rõõm ja au seista avatsere­moonia ajal saaliukse kõrval auvalves.

Rakvere teatris avatakse neljapäeval, 19. veebruaril kell 17.17 nelja kunstniku skulptuurinäitus. Teoseid eksponeerivad kaks skulptoritepaari – Ilme Kuld ja Riho Kuld ning Maigi Magnus ja Rene Reinumäe.

Igaühel on oma Soome. Mõtted, seosed, tunded. Sõõm vabadust ja valge laev. Seitse venda või kõrisevad alkoholikärud. Näitusel Lapua kunstimuuseumis vaatab endasse ja Soomesse Teet Suur.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu puhketoas avab esmaspäeval, 16. veebruaril kell 16 uksed kirjanduskohvik.

Rakvere Linnaorkestri sõbrapäevakontsert 15. veebruaril kell 15 Rakvere gümnaasiumi aulas on pühendatud orkestri varalahkunud asutaja, eestvedaja, dirigendi Jüri Takjase mälestusele.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu puhketoas avab esmaspäeval, 16. veebruaril kell 16 uksed kirjanduskohvik.

Viie paariga rahvatantsurühmas kepsutab 20 jalga. Kui palju jalgu on Mall Moor, kel kiirematel aegadel viis suuremat või väiksemat rühma korraga juhendada, 60 aastaga tantsima pannud?

Kadrina kirjandusklubis jõuab ekraanile Elmo Nüganeni film “1944” 15. veebruaril kell 18 – tund varem, kui algab esilinastus Tallinnas Solarise kinos.

Juubelihõnguline 15. Rakvere gümnaasiumi filmifestival (RGFF) ei jäänud eelkäijatele alla – kohalesaabunuid üllatati mitmekesise filmivalikuga ning vaba istekohta oli saalis keeruline leida.

Rakvere Galeriis hakkavad mängima ruudud: esmaspäeval, 9. veebruaril kell 18 avaneb Aili Raudsepa näitus “TEISE(nenu)D RUUDULISED”.

Lapua Eesti peol 8. veebruaril avatakse Lapua kunstimuuseumis Teet Suure kunstinäitus. Näituse moto on “Suomi ajatuksissani – Finland in My Mind – Soome minu mõtteis”. Avamine jätkub Lapua Soome-Eesti Seltsi korraldusel iseseisvuspäeva peoga. Peo külaline on Tapio Mäkeläinen Tuglase Seltsist. Tema reisiraamat “Tapion matkassa Rakveren seudulla” (“Rännates Tapioga Rakvere kandis”) on paljude lapualaste koduses raamaturiiulis.

Lääne-Virumaa keskraamatukogu lasteosakonnas 3. korrusel on avatud maakonna koolides lihtsustatud õppekava järgi õppivate laste joonistusvõistluse “Ettevõtlik lammas” tööde näitus.

Lapua Eesti peol 8. veebruaril avatakse Lapua kunstimuuseumis Teet Suure kunstinäitus. Näituse moto on “Suomi ajatuksissani – Finland in My Mind – Soome minu mõtteis”. Avamine jätkub Lapua Soome-Eesti Seltsi korraldusel iseseisvuspäeva peoga. Peo külaline on Tapio Mäkeläinen Tuglase Seltsist. Tema reisiraamat “Tapion matkassa Rakveren seudulla” (“Rännates Tapioga Rakvere kandis”) on paljude lapualaste koduses raamaturiiulis.

Kevad tuleb teatris rahutult. Üks seltskond käib Jussi Sorjaneni juhatusel ära “Põhjas”, kaks naist lendab Kuule ning suveks minnakse kõige õnnelikumasse külla ja Connemarasse.

MTÜ Eesti Rahvatantsukeskus korraldab koostöös Tarvanpää Seltsi, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Rahvakultuuri Keskusega konkursi “Eesti Tantsitavam Mees”.

Eesti Teatri Agentuur kuulutas välja 2015. aasta näidendivõistluse, mille tähtajaks on 1. august.

Julgetel ideedel on visa hing. Pöörased naljad pööravad tõeks. Jakob Liiva uhke täitunud unistus – Rakvere teater – saab 75. Peokava lavastab teatrile 20 aastat tagasi kingitud Üllar Saaremäe.

Rakveres Lääne-Virumaa keskraamatukogus avatakes täna kell 17.15 Rakvere Mudellennuklubi omaloominguliste mudelite näitus.

Lähenemas on Eesti vabariigi aastapäev ja koos sellega ka Rakvere Galerii portreenäitus “Meie, virulased”, mis toimub juba kaheksandat korda.

Muusikasõprade Selts toob sarja "Mõisamängud" raames 30. jaanuaril kell 9.50 kontserdi kaunisse Kiltsi mõisa.

Stepan Karja “Eelkoolid”. Ilmamaa, 2014. 536 lk

Rakvere reaalgümnaasiumi segakoor üllatas kõige rohkem iseennast, kui tuli 14 noortekoori meretaguses tihedas rebimises oma kategoorias kolmandaks ja hinnati kulddiplomiga.

(1)

Eesti Kooriühing kuulutas välja koori- ja puhkpillimuusika 13 aastapreemiat. Aasta 2014 dirigendi-muusikaõpetaja tiitli pälvis Elo Üleoja.

Eelmisel nädalal jõudis Tapale Margus Karu menuromaanil põhinev noortefilm “Nullpunkt”, mis tõi hilisõhtusele seansile nii palju rahvast, et huviliste mahutamiseks tuli kultuurikoja saali tekitada üle kolmekümne lisakoha.

Reedel, 30. jaanuaril kell 19 näeb Tamsalu kultuurimajas Ugala teatri etendust “Vana õngitseja”.

“3 õe” kavalehel seisavad valvel lusikas, kahvel ja nuga. Valged, värvitud. Taustal pulseeriv vikerkaar on silmapete, miraaž. Pildi peatamine pole inimese võimuses.

Rahvaraamatukogudel on nüüd uued rahastamispõhimõtted. Kõrgendatud tähelepanu all on teavikud ja raamatukoguhoidjad. Mida toovad uued tuuled kaasa Lääne-Viru raamatukogudele?

Kui tuntud laulus läks viisk Tartust Viljandi, siis aasta hakul keeras bussinina Mulgimaa pealinna poole Lääne-Viru kultuurirahvas. Naastes oli neil meel rõõmus ja pea paksult mõtteid täis.

Kolme päeva jooksul toimus Rakveres kaks väärt klaveriõhtut. Kolm isikupärast pianisti, kolmel klaveril, ilma võimenduseta, jagasid siiralt ja südamest oma muusikaarmastust.

Klaasikunstinäitus “Päris / Tehis” jõudis Rakverre koos klaasja kiilasjääga. Hapras, kuid ajakindlas materjalis peegelduvad kodukandi mäed ja inimkeha ilu, mälestused ja märkamata märgid.

Kolmapäeval, 14. jaanuaril kell 19 mängib Ugala teater Haljala rahvamajas lavastust “Illusionistid”. See on helge alatooniga südamlik lugu elust ja teatrist.

Alvar Reisner pani näituse pealkirjaks “Palett ja šerbett”. Palett on tal värvikas, aga magusasse ja tummisesse teoste kogumisse on kunstnik lisaks suhkrule puistanud ka pipart. Alvar Reisner peab end kunstnikuna otsijaks. Viimati esines ta näitusega aastal 2010. “Vahepeal tegelesin ka loominguga – luuletustega, sisekujundusega. Kui pakkumine tuli, vaatasin “laoseisu” üle, tegin juurde ja panin näituse kokku,” ütles ta Rakvere teatrikohvikus näituse “Palett ja šerbett” kommentaariks.

Alide Zvorovski kõnnib õhupallide kannul. Oluline sellel teekonnal on muutunud maalideks ja saanud näitusteks. Teekonna lõpus on Rakvere. Kohalejõudmine. Punkt.

Kui anda arhitektile vabadus, ärkab temas laps, kes teab täpselt, missugune on unistuste lasteaed: ruumimängumaja või lastelinnaosa, kulgev õu või maailma avastamise buss.

Keraamilised maskid, mis lendasid talveöös sädemeid pilduvate krattidena ringi Athena kooli hoovis, on nüüd taltunud näituseks “Savi, tuli, lumi” Rakvere teatri väikese maja kohviku seintel.

Rakvere teater jäi lõppenud aastaga rahule: publik leidis tee teatrisse nii suvel kui ka talvel ning lavastused tekitasid elavat vastukaja ja vallandasid diskussioone.

Nurka panemine teeb enamasti kurvaks. Ent alanud aastal on teisiti. Nurgas, kus ootel riiulitäied luulekogusid, läheb poeesialembi nägu naerule. Teise nurka kogunevad käsitöösõbrad.

Koodimurdjatel annaks nuputada, enne kui jõuaksid tõeni: need numbrid tähistavad aastat 2014 Lääne-Virumaa keskraamatukogus, arvukaid lugejaid ja rohkeid laenutusi.

Rakvere Kolmainu kirikus toimub teisipäeval, 6. jaanuaril kell 18.30 festivali Credo raames meesansambli Blagovest (Valgevene) kontsert.

Mis tekitas lõppenud aastal kaasakõla ja virgutas mõtteid? Mis puudutas? Missugused olid Virumaa Teataja ajakirjanike kaunimad kultuurielamused?

Rakvere rahvamajas toimub 4. jaanuaril algusega kell 16 juba viies Virumaa uusaastakontsert. Kontsert korraldatakse koostöös Pille Lille Muusikute Fondiga.

Küsitluses on osalenud  inimest