Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Mis juhtub “Seitsmeteistkümnenda nuku suvel”? Miks jõuab 44 aasta eest Rakveres mängitud näidend taas lavale? Mis saab, kui püüda peatada aega? Arutleb lavastaja Toomas Suuman.

Rakvere teater alustab oma 75. hooaega täna, kui väikeses ja suures majas on korraga esietendus. Väikeses saalis jõuab lavale Toomas Suumani auhinnatud tekst “Viimase öö õigus”, mille on lavastanud Raivo Trass, ning suures saalis armastuse ja kooselu draama “Seitsmeteistkümnenda nuku suvi” Toomas Suumani lavale seatuna.

Rakvere Teater alustab oma 75. hooaega 19 septembril, kui väikses ja suures majas esietenduvad korraga kaks uuslavastust.

Tänasel kaduneljapäeval kella 17.30-20 toimub Rakvere Teatris Kaduviku Laat.

Kuuendal rahvusvahelisel Tallinna lillefestivalil Tallinna Tornide väljaku pargis rõõmustab jalutajat Rutjalt pärit Maali Roometi minimalistlik suhtlusaed “Looduse keel”.

Siret ja Andres Roots koos Raul Terepiga tõid Rakverre Tartu vaimu. See ilmutab end kunstinäitusena “Lugu” ning albumi “Trad.alt.blues” kitarri ja trummide mõtlikus palangus.

Rakvere teatris avatakse teisipäeval, 16. septembril kell 17.17 Juss Piho näitus “Summarum 2”.

Tippnäitlejad Eesti teatritest tulevad Haljalasse: sealses rahvamajas saab 16. septembril kell 19 näha Ugala teatri romantilist komöödiat “Meeste kodu”.

Mall Värva modelle ei söö. Ta tänab poseerinud maasikaid ja jätab nad kasvama. Ta vaatab taevasse karikakra pilguga ja jahib karusid. Fotoaparaat klõpsatab, et püüda imelist hetke.

“See on kadunud asjade hulgas,” tavatses öelda vanaema, kui midagi pingsalt otsiti. Näituse “Kaduvad” keskne laudlina on näituse eel kuhugi kadunud. Aga pildid ja lood seintel.

Laupäeval, 13. septembril peetakse eesti kirjandusklassiku Eduard Vilde koduakende all Tallinnas Kadriorus seitsmendat korda eesti kirjanduse sügislaata, mille alateema on “Eesti ajalooline kirjandus”.

Rakveres Lääne-Virumaa keskraamatukogus avatakse neljapäeval, 11. septembril kell 17 Tartu kunstniku Siret Rootsi näitus “Lugu”, mis koosneb aastatel 2011 ja 2012 loodud tindipliiatsi- ning tušijoonistustest. Lisaks on eksponeeritud valik tema käsitööna valminud ehetest.

Väike-Maarja muuseumis avatakse laupäeval, 6. september kell 14 Eduard Leppiku 90. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Seljakotid selga”.

Rakvere päritolu noor näitleja Lauri Mäesepp alustab sügishooajal tööd Pärnu Endla teatris.

Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond jagab 2015. aastaks stipendiume ja toetusi 153 allfondist. Taotluste vastuvõtt algas 1. septembril ja lõpeb kolmapäeval, 15. oktoobril kell 16.

Varane lugeja, kes enne kella kümmet tulutult Lääne-Virumaa keskraamatukogu ust sikutanud, võib ootamatusest pikali kukkuda. Uks on lahti! Sees ootab üllatus: garderoobi asemel on nüüd keskne teeninduslett.

Tartus teatrifestivali Draama Teatro Poetico kavas tekkinud muudatus viib festivalile Tiina Mälbergi luulelavastuse “kevad ja suvi ja”.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Et sümbolite arhitekt koju jõuaks, oli vaja sümboolset arhitektuurišokki. Kui Väike-Maarjas prantsatas alla kiriku tornikiiver, süütas tornist leitud nimi “Alar Kotli” ühes südames missiooni.

Rakvere teater, kus eile sooviti head uut aastat, alustab 75. hooaega vembuga: kahe esietendusega ühel õhtul. Kui teatrisõbral on Kaduviku laadast veel mõni sent taskus, saab ta valikuks visata kulli ja kirja.

Rootsi-Eesti Selts Jönköpingis otsustas oma 12. stipendiumi Lääne-Virumaal anda noorele muusikule Teno Kongile.

Sõmeru keskusehoones on viimast nädalat avatud Katrina Laurendi Ubja küla teemaline maalinäitus.

Rakvere teater alustas täna 75. hooaega, sündmuse puhul moodustati teatri ees inimestest juubelinumber.

Rakvere muusikakool kutsub kõiki, kes on 50 aasta jooksul saanud oma esimesed klaveri­triibilised õpetaja Ruth Patuse asjatundliku käe all, tähistama tema sünnipäeva laupäeval, 6. septembril kell 15 meenutuste ja muusikapaladega.

Truud teatripublikut ei võta kuum ega külm. Lehvik ja veepudel või kampsun ja keep ühes, nauditi Hamleti ja Vargamäe Andrese rähklemisi, August Alle dilemmasid, elati kaasa Vassa valule, poisikeste koerustele ja imede aastale.

(1)

Täna öösel suri ootamatult armastatud saksofonist, saksofoniõpetaja ja orkestrijuht Jüri Takjas.

Rakvere muusikakooli direktor Toivo Peäske ütles, et kaotus rabas muusikakooli ja kolleegid on šokis. “Eile õhtul rääkisime telefonis, ta pidi täna tulema noote valima,” sõnas direktor. Toivo Peäske sõnul oli Jüri Takjas südamega õpetaja ja väga professionaalne õpetaja. “Ta oli nõudlik õpetaja, tema juures kergelt läbi ei saanud,” sõnas Peäske.

Täna käis oma esimesel “töövestlusel” Lääne-Virumaa keskraamatukogus basset Hector ehk Heku, kes õpib lugemiskoera ametit.

Heku on selleks puhuks läbinud teraapiakoerte laagri ja nüüd ootab teda ees eksam. Samuti on Heku käinud töökogemusi uurimas Tallinna Keskraamatukogu lugemiskoer Susilt. Koera perenaine Riina Rooberg plaanib Hekuga raamatukogus käima hakata alates septembrist paar korda kuus.

Tallinnas Noblessneri Valukojas algavad Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühisteose “Aadama passioon” proovid. Sündmusega tähistatakse Arvo Pärdi 80 aasta juubelit ning muusikaaastat Eestis.

Viru-Nigula koduloomuuseumis (pastoraadis) ­toimub 20. augustil kell 19 Hillar Vimbergi esikluulekogu “Kahe kärestiku vahel” esitlus.

Tallinna Lennusadamas mängitav “Kapten Granti lapsed” viib seiklema esimesest minutist alates. Ei mingit rahulikku sisseelamist, tegelastega tutvumist ega pinge kasvamist. Pinge on kohe laes ja veab välja tüki lõpuni.

Kui tammetõru 350 aastat tagasi mullas idanema hakkas, polnud eesti kirjandust. Kolme sajandi pärast nägi Vinni-Pajusti tammik Vilde kirjandusauhinna sündi. Nüüd kohtusid tammed kirjanikega.

Laupäeval, 9. augustil toimus Karepal Kalame ­talus Sagritsa muuseumis järjekordne installatsiooni- ja performance’i-õhtu, mis seekord kandis pealkirja “Lagunemine”.

Teatrifestivali Draama kõrvalprogrammis “Stoppard Eestis”, mis keskendub maailmadramaturgia elavale klassikule Tom Stoppardile, etendub 2. septembril Üllar Saaremäe lavastus “Rosencrantz ja Guildenstern on surnud”.

Ei ma metsa jäänud, lihtsalt kirjutamise tekkis vahe. Oli põhjust ka. Meeli täitis Aleksander Sünteri mälestuskontsert. Kes folkijatest "Oorti" ei tea. 

Et leida uues päevas uusi asju, tuleb käia vanu radu pidi. Seepärast valisin jälle hommikus folgibussi Rakvere - Käsmu bussijaam. Rahvast oli vähem, aga see-eest seltskond mitmekeelne. 

Rahvamajast sai tõeline rahva maja, kui Triinu Taul poole seitsme paiku lavale astus. Astus polegi õige sõna - nii pehmelt ja sulnilt hõljuvad haldjad.

Lainela kohviku noored teenindajad olid abivalmid ja sõbralikud. Kell polnud veel üks ja pealava esine tukkus tühjusest. Lavalt kostsid proovihelid.

Enne üheksat olid kirevad, seljakottidega inimesed moodustanud sumiseva sülemi Rakvere bussijaama taha.

Tänavuse Hispaanias toimuva Womexi muusikafestivali programmis on 32 artisti, kelle hulgas žanri absoluutsed tippnimed, nagu näiteks Ed Motta Brasiiliast, Ethiocolor Etioopiast, Orkestra Mendoza Ühendriikidest ja teised.

Augusti esimesel kolmel päeval toimus Vändras XIV külateatrite festival, millel osales 17 harrastusteatrit, esinejate seas oli ka Ranna-Viru rahvateater. Festivalil kanti ette käesoleva hooaja uuslavastus, Gruusia autori Lasha Bugadze “7 näidendit”, mis pälvis žüriilt parima lavastuse auhinna.

Käesoleva nädala lõpus külastab meie maakonna kirikuid Kadrina Kiriku Oreli Sihtasutuse kutsel soome koloratuursopran Pirjo Honkanen.

Soomes Tamperes toimub sel nädalal teatrifestival “Tampere teatrisuvi” (“Tampereen teatterikesä”), mille üheks osaks on Eestile pühendatud eriprogramm “Case Viro”, mille raames jõudis Soome publikuni ka Rakvere teatri etendus “köök/keittiö”.

Lääne-Virumaa keskraamatukogus on alates 5. augustist avatud Eesti Vabariigi 95. sünniaasta raames valminud Eesti Ajaloomuuseumi rändnäitus „Meie inimesed“.

Kui Akadeemia Grata Pärnus kinni pandi ja Kundast pärit kunstnik Remo Randver sealt endale armsaks saanud kapist Tallinnasse ja EKAsse kolima pidi, oli tal kiiresti vaja pealinnas omale elukoht otsida. Pesa Kalamajas leidis ta vaid päevaga tänu foorumisse pandud kuulutusele.

 

Rakke Valla Hariduse Seltsi 100. aastapäeva tähistamiseks selle esimehe ­Aime Kinnepi sulest ilmunud teos annab põhjaliku ülevaate Rakke Rahvahariduse Seltsi ajaloost ja 1996. aastal taasasutatud seltsi õiglusjärglasena tegutseva Rakke Valla Hariduse Seltsi ettevõtmistest tänapäeval.

Laupäeval tähistatakse Vinni vallas Eduard Vilde nimelise kirjandusauhinna 50. aastapäeva laureaatide tammiku avamisega Pajustis ja suure ühislaulmisega Tudu mõisapargis, kus lauldakse laureaatide sõnadele loodud populaarseid laule ansambli Saku Mandoliinid saatel.

Eestimaad katab nähtamatu kuulijälgedest ämblikuvõrk. Midagi pole hingata. Inimeses võitlevad kiskjad ja kodumuld. Saatus kõneleb linnukeeli. On aasta 1944. Imede aasta.

Kui 19. sajandi Šotimaal leitakse hai kõhust katkendlik pudelikiri, algab suurejooneline seiklus, mis viib vaataja ümbermaailmareisile kadunud kapteni jälgedes. Jälgi aitab ajada 9. augustil Tallinnas lennusadamas esietenduv Nukuteatri vabaõhulavastus “Kapten Granti lapsed”, kus teevad kaasa ka Rakvere noored Teele Kaljuvee-O’Brock, Ringo Ramul ja Karl Robert Saaremäe.

TEATER

Jäneda Pullitallis kell 19.30 “Imede aasta” (R.A.A.A.M.)

Albu vallas Vargamäel kell 19 “Vargamäe unistaja”

Tapa raudteejaamas kell 19.30 "Titanicu orkester"

TEATER

Jäneda Pullitallis kell 19.30 “Imede aasta” (R.A.A.A.M.)

Tapa raudteejaamas kell 19.30 "Titanicu orkester"

Küsitluses on osalenud  inimest