Logi sisse
Aktiveeri
digileht

Kõike siin ilmas pole võimalik seletada. Metshaldjat või kodukäijat ei usu keegi enne, kui oma (vaimu)silmaga näinud. Luupainaja vastu pole kasu ka kiireimast internetist.

19. juunil esietendub Rakvere Rahvaaias Arto Paasilinna maailma saatusest ja tulevikust kõneleval samanimelisel romaanil põhinev komöödia “Maailma parim küla”. Esietenduse eel räägivad trupi liikmed sellest, milline on nende nägemus maailma parimast külast meie igapäevaelus.

19. juunil esietendub Rakvere Rahvaaias Arto Paasilinna maailma saatusest ja tulevikust kõneleval samanimelisel romaanil põhinev komöödia “Maailma parim küla”. Esietenduse eel räägivad trupi liikmed sellest, milline on nende nägemus maailma parimast külast meie igapäevaelus.

Ma ei läinud imetlema pilti laval olevast meesteväest, vaid neid kuulama, teades ette, et see, mida ma kuulen, on kuulatav. Oligi.

Rakvere teater valib sisehooaja lõpetamise puhul taas parimat nais- ja meesnäitlejat ning aasta parimat lavastust. Et kõige parem hindaja on publik, siis just publiku abi nad ootavadki.

Kunda Linnaorkester andis emadepäeval kohalikus klubis oma esimese suure kontserdi. Orkester asutati tänavu veebruaris muusikakooli juures.

Kunda naisrahvatantsurühm Kõkutajad tähistas laupäeval, 9. mail klubis 25. sünnipäeva kauni kontserdiga.

“Mine viinamäele ...” hüüavad lauluhääled. On see hümn või palve? Taeva poole tõuseb Ave Maria. Kadrina kirikukoor avab hinge ja südame vaimurikkale muusikale. Juba 120 aastat.

Laupäeval, 16. mail toimub järjekorras seitsmes üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja "Öös on muusikat".

Eesti Lastekirjanduse Keskuse algatusel toimus sel kevadel järjelt teine mälumäng III-IV klassi õpilastele, tänavu nimega Kirjandusmäng 2015.

 

Rakveres Pätsi pitsakohvikus avatud fotonäitusel ilmutab end Aafrika. Kunstiküpset valikut kümne aasta jooksul jäädvustatud aafriklastest esitleb fotograaf ja rändur Maurice.

Tegelikult on nad kaks toredat naist. Koduhooldajat. Raha vähe, pereelu kirju ja muresid üle pea. 84aastane Sinatra fänn Davy paneb proovile nende südame(tunnistuse) ja leidlikkuse.

Reedel esines Tapa kultuurikojas Lehtse kammerkoor, kelle etteasted on ümbruskonna inimeste seas alati väga oodatud.

Detsembris esietendus Rakvere teatris Andres Noormetsa “3 õde” – tempokas ning säravalt kurbnaljakas tänapäeva toodud vene klassika lavaversioon. Märtsi lõpus jõudis teatri lavale järjekordne vene draamaklassika teos – Maksim Gorki “Põhjas”.

Kui sada meest põlvepikkusest poisikesest ooperisolistini paneb hääled hüüdma, võib laulu võim mägesid liigutada. Hingest rääkimata. Virumaa Noorte Meeskoor kutsub seda tunnet kogema.

Virumaa Kammerorkestril on kombeks kutsuda emadepäevakontserditele solistideks noori lauljaid ja pillimehi. Nii on see ka 10. mail kell 17 Rakvere Gümnaasiumis toimuval kontserdil, mis kannab nimetust “Poisid pasunatega”.

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia diplomandid saabusid Rakverre kahepäevasele kultuuridessandile.

Kolmapäeva õhtul etendub Age Linkmani tantsulavastus “Superpoolik” ja Jaanika Tammaru muistendeid, muusikat ja fantaasiat siduv lavastus “Pööriöö”.

Lehtse kammerkoor annab reedel kell 19 Tapa kultuurikojas kontserdi “Kevad südames”, kus tulevad esitusele Bob Chilcotti “Jazz missa” ning armastatud kergemuusikalood läbi aegade.

Kevadel ärkavad talveunest karud, lilled ja muusikud. Kui karud talvel magavad ja kulutavad suvel kogutud rasva, siis muusikutel on see vastupidi.

Kui viiul, klaver ja tšello liitsid hääled trioks, tõmbas rahvusvahelise konkursi žürii kõrvad kikki. Rakvere noormuusikud ei osanud auhinnakohta uneski näha.

Koos puhkevate pungadega lähevad kevadel Rakveres kohevile balletiseelikud, muutuvad rahutuks varvaskingad. Balletipäevad panevad kohvikuseinad tantsima, vaatajate südametest rääkimata.

Kolmapäeval, 6. mail saabub Rakverre Kultuuridessant, kes toob peale soojade ilmade endaga kaasa müstilise etenduse, intrigeeriva tantsulavastuse ja dramaatilise muusikaelamuse. Tartu ülikooli (TÜ) Viljandi kultuuriakadeemia diplomandid vallutavad Rakvere kaheks päevaks müstiliselt kultuurilise kevadega.

Rahvusarhiivi Esimesele maailmasõjale pühendatud ühisloome keskkond pakub võimalust sisestada perepärimusel põhinevat infot ja koduarhiivides leiduvaid materjale.

Kevadiste lillede taustal toimetab Rakvere teatri suvelavastuse “Maailma parim küla” kunstnik Mae Kivilo ehitatava kiriku maketiga. See on osa mastaapsest lavakujundusest, mis sel suvel Rakvere Rahvaaias tiigikaldale kerkib.

Surm ei ole kõige hullem asi sõjas, teab teose “Priius, kallis anne” autor Alo Lõhmus, rändaja meie igapäevase priiuse lätetel vabadussõjas. Kas mõistame, kui ränka hinda maksime vabaduse eest?

Rahvusringhääling (ERR) soovib septembriks avada korrespondendipunkti Rakveres. ERRi uudistetoimetuse juht Urmet Kook rääkis, et käimas on vajaliku tehnika hange. “Uus korrespondent vajab ju kaamerat, arvutit, autot ja muud tehnikat,” sõnas ta.

Lääne-Viru maavalitsuse juurde moodustatud komisjon otsustas Eesti Noorsootöö Keskuse eraldisest toetada 15 noortekeskuste projekti kokku 12 820 euroga.

Juba kolmeteistkümnendat korda pesevad Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledži tudengid kevadise volbripäeva pidustuste raames lauluisa Kreutzwaldi pead. Sellel aastal võetakse kaasa ka lasteaialapsed.

Kevadiste lillede taustal toimetab Rakvere teatri suvelavastuse “Maailma parim küla” kunstnik Mae Kivilo ehitatava kiriku maketiga. See on osa mastaapsest lavakujundusest, mis sel suvel Rakvere rahvaaia tiigi kaldale kerkib.

Mõni aeg tagasi oli Mart Müürisepp nimi, mis kellelegi eriti palju ei öelnud. Mees metsast. Kiiresti tähesärasse tõusnud noor Nukuteatri näitleja astub aga 1. mail Haljala rahvamajas lavalaudadele oma esimese monotükiga ning sugugi mitte tundmatu mehena.

Nädalavahetusel toimus Laekvere rahvamajas pikk, tegus ja lõbus päev, kus maakonna harrastusteatritrupid näitasid oma oskusi. Selgitati välja parimad, jagati auhindu ning söödi torti.

“Kas sina elad veel või oled juba ammu koolja, käid poes, teed tööd, teadmata, et oled ammugi surnud?” Selline mõte jääb kõlama, vaadates Rakvere Linnanoorte Näitetrupi mitmetasandilist lavastust Viktor Pelevini novellikogust “Sinine latern”. Postmodernistist orientalistliku mõtteviisiga Pelevin on küllap tänapäeva noortele igapidi õpetlik autor.

Teatriseintel ilmutavad end karakterid. Värvi ja vormi kaudu kõnelevad kaks Rakvere teatrit rikastanud loojat: teatrikunstnik Mari-Liis Küla ja koreograaf Ülo Vilimaa.

Lääne-Virumaa-teemalisel Vikipeedia artiklivõistlusel kirjutasid autorid siinsetest paikadest, sündmustest, inimestest, loodusest ja ajaloost. Kirjutajate lemmikteemad olid asumid, järved ja maakonnaga seotud isikud.

Jäneda raamatukogus saab kuni 15. maini vaadata Heli Rahuoja ehete kollektsiooni “Merelainest kantud”.

Mõni aeg tagasi oli Mart Müürisepp nimi, mis kellelegi eriti palju ei öelnud. Mees metsast. Kiiresti tähesärasse tõusnud noor Nukuteatri näitleja astub aga 1. mail Haljala rahvamajas lavalaudadele oma esimese monotükiga ning sugugi mitte tundmatu mehena.

Tänavakunstifestivali Stencibility raames valmis Lääne-Viru keskraamatukogu välisseinal hiiglaslik maaling.

Pianist Sinikka Holma-Peets, kelle saatus viis kokku eesti mehega, on end Soome ja Eesti vahel jaganud 21 aastat. Pühapäeval tuleb ta taas. Chopiniga.

Toomas Vint, päeval kunstnik ja öösel kirjanik, uuris 16 naist. Need kippusid maalidelt novellidesse. “Mõned kummalised naised”. Ambitsioonikad. Auhinnatud.

Eesti Arhitektide Liidu näitust “ERAMU 2008-2012 ja VÄIKE 2010-2012”, kus eksponeeritakse Eesti parimat eramuarhitektuuri ja väikeobjekte, saab alates 23. aprillist vaadata Rakvere keskväljakul.

Vaata fotodelt, kuidas Lääne-Viru keskraamatukogu seinamaaling valmib.

Seadusrikkumise piiril kõndiv tänavakunst võib jahmatada nii imelise teose kui ka ärritava sodiga. Selle kunsti taga on suur vastutus, ütleb festivali Stencibility korraldaja Sirla.

(2)

Mingil ajal oli kolmanda punklaulupeo toimumine Rakveres küsimärgi all, sest Tartu linn oli valmis ettevõtmist Emajõe ääres toimumise korral märkimisväärsete summadega toetama.

Rakvere Galeriis avatakse kolmapäeval, 29. aprillil kell 17 loominguliselt uurimuslik kevadnäitus “Kunst ja kunsti piirid”.

Jüripäeval, 23. aprillil tähistatakse rahvusvahelist raamatupäeva,  mille puhul kingivad Apollo raamatupoed kõigile külastajatele, kes viivad kassasse roosi, tasuta raamatu.

“Aaahhh!!!” hüüatasid Uhtna noored justnagu ühest suust, kui tõste lennutas baleriini kui udusule koolisaali lae alla. Nad teavad nüüd sedagi, kuidas kõlab balletikeeles: “Sa oled väga ilus!”

“Tere tulemast rahvusooperisse Estonia!” kõlab pidulik kutsung. Ent akna taga pole Tallinn, on hoopis Kadrina. Ooper sirutab käe ja napsab noored endasse. Sest on lihtsalt nii lahe.

Läinud nädalavahetusel anti Jazzkaare festivali raames välja jazziauhindu, mille üheks laureaadiks on särav jazzilaulja ja helilooja Kadri Voorand.

Laila Talunikule, ametilt skulptorile, meeldib asju liikuma panna. Pereema, kes rulluisutab, mäesuusatab, aiandab, tantsib ja kokkab, ootab hommikuti teatrimajja astudes, et mõni ülesanne ta pahviks lööks.

Tantsija Henri Hütt tuleb taas kodulinna. Seekord koos rütmiga. Teisipäeval, 21. aprillil kell 19 etendub sarjas “Rakvere teater esitleb” tema tantsusoololavastus “Rhythm is a dancer”. Henri Hütt esitab endale ja vaatajale küsimuse: mis teeb rütmist rütmi ja tantsijast tantsija?

Küsitluses on osalenud  inimest